Η Λάτσιο λυτρώθηκε κόντρα στην Ατλέτικο αφού έκανε το 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον γκολκίπερ της, Προβεντέλ, ενώ η Φέγενορντ επιβλήθηκε 2-0 της Σέλτικ που ολοκλήρωσε το ματς στην Ολλανδία με εννέα παίκτες.

Απίστευτο και όμως αληθινό, βγαλμένο από τη μαγεία του Champions League! Η Ατλέτικο έμοιαζε να έχει τη νίκη στα χέρια της στην πρεμιέρα της στο Champions Lague από το γκολ του Μπάριος στο 29ο λεπτό, όμως η Λάτσιο όχι απλά δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα της στο μεγάλο ματς του 5ου ομίλου αλλά απάντησε με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο, βρίσκοντας έναν απρόσμενο ήρωα. Αυτός ήταν ο τερματοφύλακάς της, Ιβάν Προβεντέλ, με τον 29χρονο πορτιέρε να αφήνει την εστία του και να προωθείται σε κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να πάρει την κεφαλιά μετά από γέμισμα του Λουίς Αλμπέρτο και να εκτελέσει τον Γιαν Όμπλακ, γράφοντας το 1-1 στην τελευταία φάση του αγώνα και γνωρίζοντας την αποθέωση από ένα ολόκληρο γήπεδο.