Μούριελ και Φαμπιάνο το κράτησαν στην ισοπαλία! Οι δύο Βραζιλιάνοι τερματοφύλακες είναι αυτοί που…ευθύνονται για το 0-0 της ΑΕΛ κόντρα στην Ομόνοια, στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», για την 4η αγωνιστική, λόγω των σπουδαίων αποκρούσεων τους.
Στο α’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα πρώτοι, αλλά Μούριελ και…δοκάρι τους στέρησαν την ευκαιρία.
Στην επανάληψη, ο Σιπριάνο άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες μόλις στο 48ο λεπτό για κράτημα πάνω στον Ανδρέου που έβγαινε απέναντι από τον Φαμπιάνο, και οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν.
Αυτό όμως που δεν άλλαξε ήταν το σκορ καθώς οι δύο κήπερ έκαναν ξανά σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας το τελικό 0-0.

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Μούριελ, Φραντζής, Ντέγοεστ, Τζιάλμα (80′ Κοντινέλα), Τσούκα (58′ Παπαφώτης), Μεντόγεβιτς, Μαρς (68′ Μεντόζα), Σρνιτς (80′ Μακρής), Μορσάι, Ανδρέου, Χέντι
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Σωτηρίου, Μπάστο, Τσέρνιχ, Σιλβέστρος, Κόλιας, Θεμιστοκλέους

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Σιπριάνο, Κασάμα (63′ Χάμπος), Κούσουλος, Σίμιτς (63′ Αλιούμ), Σεμέδο (79′ Λοΐζου), Μπέζους (51′ Λέζιακς), Κακουλλής (79′ Ανσαριφάρντ)
Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Φράνσον, Ζαχαρίου, Παναγιώτου

Στο όριο καρτών: Μαρς, Τσούκα (2) / Χάμπος (2)

ΣΚΟΡΕΡ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζιάλμα, Μαρς (3η), Μορσάι, Παπαφώτης / Μπέζους, Κακουλλής, Λανγκ, Αλιούμ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
5′ Τεράστια απόκρουση του Μούριελ σε κοντινή κεφαλιά του Κακουλλή. Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια.
10′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Μούριελ σε πλασέ του Σεμέδο. Ο κήπερ των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ με πολύ δυσκολία.
14′ Κίτρινη στον Τζιάλμα.
15′ Κίτρινη στον Μαρς. Είναι η 3η του και χάνει είτε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα, είτε αυτό με την Ανόρθωση.
22′ Κεφαλιά του Χέντι, πάνω από την εστία.
27′ Δοκάρι για την Ομόνοια έπειτα από σουτ του Μπέζους.
30′ Σουτ του Μορσάι, έξω.
37′ Ατομική ενέργεια και σουτ από τον Χέντι, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.
42′ Κίτρινη στον Μπέζους.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια μπήκε…φουριόζα και μπορούσε να βρει το γκολ που θα τη βάλει μπροστά στο σκορ, όμως Μούριελ και…δοκάρι της στέρησαν την ευκαιρία. Η ΑΕΛ αν και δεν μπήκε καλά στο ματς, μετά το 20λεπτο προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και δημιούργησε ευκαιρίες.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
48′ Με 10 η Ομόνοια. Κόκκινη κάρτα στον Σιπριάνο επειδή…γκρέμισε τον Ανδρέου που έβγαινε μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο. Σωστή η απόφαση.
50′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χέντι, ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.
51΄Λέζιακς μέσα, Μπέζους έξω.
52′ Σωτήρια απόκρουση του Φαμπιάνο σε πλασέ του Χέντι.
53′ Κίτρινη στον Μορσάι.
58′ Παπαφώτης στη θέση του Τσούκα.
59′ Κίτρινη στον Κακουλλή.
61′ Νέα σημαντική παρέμβαση του Φαμπιάνο σε σουτ του Σρνιτς.
63′ Αλιούμ και Χάμπος αντί των Σίμιτς και Κασάμα. Ντεμπούτο για τον Καμερουνέζο.
65′ Κίτρινη στον Λανγκ.
67′ Σουτ του Κακουλλή από το ύψος της περιοχής, σε ετοιμότητα ο Μούριελ.
68′ Ο Μεντόζα αντικαθιστά τον Μαρς.
77′ Ο Τζιάλμα έκανε το γύρισμα, ο Μίλετιτς απομάκρυνε.
78′ Ο Μάθιους πήγε να πετύχει ένα απίστευτο αυτογκόλ, αλλά για άλλη μια φορά ο Φαμπιάνο αντέδρασε.
79′ Λοΐζου και Ανσαριφάρντ εντός, Σεμέδο και Κακουλλής εκτός.
80′ Μακρής και Κοντινέλα αντί Σρνιτς και Τζιάλμα.
81′ Κίτρινη στον Αλιούμ.
85′ Κίτρινη στον Παπαφώτη.
90′ Εφτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Κεφαλιά του Μακρή, πάνω στον Φαμπιάνο.
90+3′ Σωτήρια απόκρουση του Μούριελ σε προσπάθεια του Λοΐζου.