Μεγάλη πρόκριση για τον Ολυμπιακό! Η ομάδα της Λευκωσίας, άψογα στημένη από τον Μάκη Σεργίδη, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-1 στο Μακάρειο στο πρώτο ματς, πήρε δίκαια και πανάξια την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου! Ο Πεχλιβάνης στο 6’ άνοιξε το σκορ, ο Αντονίν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 89’.
Η Ανόρθωση απογοήτευσε με την απόδοσή της. Ήταν κακή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατώτερη των προσδοκιών και των περιστάσεων με αποτέλεσμα να αποκλειστεί και ουσιαστικά να τελειώνει το ενδιαφέρον γι’ αυτήν μέσα στη σεζόν, καθώς δεν ελπίζει πλέον σε διάκριση ούτε και σε έξοδο στην Ευρώπη…

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Χαρογιάν (46′ Αρτυματάς), Μπαϊσίνιο (70′ Νινγκά), Αντωνιάδης, Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο (70′ Χριστοφή), Ιωάννου (27′ Τεχέρα), Φερέιρα, Γκερέρο, Αντονίν, Μραζ.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Τάκη, Αρτυματάς, Τεχέρα, Παρούτης, Αντωνίου, Νινγκά, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Γκόρουπετς, Νάνι (72΄Δόσης), Κυριάκου, Αλτσέους, Ψύχας (65′ Γιακουμάκης), Πεχλιβάνης (65′ Σλόγκαρ), Καλίλι (82′ Μπάρντι), Κορομά (82′ Χέντρικς).
Στον πάγκο: Τσαρλς, Λιασίδης, Μπάρντι, Σάλι, Κα, Χριστοδούλου, Δόσης, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Γιακουμάκης, Ενόχ.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
** Κρατήθηκε μονόλεπτος σιγή πριν την έναρξη του ματς, εις μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας στα Τέμπη.
-Έναρξη αγώνα.
6’ 0-1: Ο Πεχλιβάνης με πλασέ εντός περιοχής ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό!
12’ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Φαλτσαριστό σουτ από τον Ψύχα, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Λόρια!
15’ Κεφαλιά του Μραζ, απέκρουσε ο Μολ.
27’ Αλλαγή για την Ανόρθωση, νωρίς νωρίς. Ο Τεχέρα στη θέση του Ιωάννου.
32’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Γκερέρο στην περιοχή, απέκρουσε ο Μολ.
43’ Σουτ από τον Φερέιρα, απέκρουσε ο Μολ.
45’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Λάθος του Χαρογιάν, ο Κορομά μόνος απέναντι στον Λόρια έκανε αδύναμο πλασέ και ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-4 (3-4)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-1
ΚΑΤΟΧΗ: 60-40%

46’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Αρτυματάς στη θέση του Χαρογιάν.
55’ Κεφαλιά του Μραζ, απέκρουσε ο Μολ.
56’ Κίτρινη στον Μουκτάρη για φάουλ στον Τεχέρα. Πρώτη στο ματς.
57’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Παρούτης αντί του Φερέιρα.
59’ Κίτρινη στον Καλίλι.
64’ Κίτρινη στον Σάμπο.
65’ Αλλαγές για Ολυμπιακό. Σλόγκαρ και Γιακουμάκης αντί Πεχλιβάνη και Ψύχα.
70’ Κίτρινη στον Κυριάκου.
70’ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Νινγκά και Χριστοφή αντί Σάμπο και Μπαϊσίνιο.
71’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σλόγκαρ βγήκε μόνος απέναντι από τον Λόρια, όμως δεν έκανε καλό πλασέ κι ο τερματοφύλακας της «κυρίας» απέκρουσε!
72’ Έξω ο Νάνι, μέσα ο Δόσης.
74’ Νέα μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κυριάκου έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Λόρια απέκρουσε!
76’ Κίτρινη στον Αντωνιάδη.
76’ Κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, απέκρουσε ο Μολ.
82’ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Μπάρντι και Χέντρικς αντί Καλίλι και Κορομά.
83’ Κίτρινη στον Νινγκά.
87’ Σουτ του Αρτυματά, απέκρουσε ο Μολ.
89’ 1-1: Ο Αντονίν ισοφαρίζει με πλασέ στην περιοχή!
90+2’ Κεφαλιά του Μραζ, απέκρουσε ο Μολ!
90+4’ Αδύναμο σουτ του Γιακουμάκη, απέκρουσε ο Λόρια.