Η Κύπρος πήρε ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην Αρμενία σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Ερεβάν. Ο Τιμούρ Κετσπάγια προχώρησε σε πολλές αλλαγές-δοκιμές και συμπεράσματα. Το σκορ άνοιξε (1-0) ο Καρώ στο 43’ με κεφαλιά και ενώ στο 40’ είχε ακυρωθεί λανθασμένο τέρμα του Κακουλλή.
Οι γηπεδούχοι, στην επανάληψη, έφεραν τούμπα το ματς με δύο γκολ του Ράνος (50’ και 59’) για το 2-1, ωστόσο τον… τελευταίο λόγο τον είχε ο Χριστοφή και στο 83’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με κοντινή προβολή. Μάλιστα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Αρτυματά με απευθείας κόκκινη στο 89’.

Αρμενία (Πετράκοφ)Μπούτσνεφ, Νταβιντιάν (46′ Χοφχανισιάν), Πιλογιάν (46′ Αρουτιουνιάν), Χαρογιάν, Τικνιζιάν (78′ Μαργκαριάν), Σπερτσιάν, Γκουμπασαριάν, Μπιτσακχιάν (65′ Μπαρσεγκιάν), Ίβου, Ράνος (65′ Σαγκοϊάν), Ανταμιάν (65′ Σερομπιάν).
Στον πάγκο: Νερσεσιάν, Μπεγλαριάν, Μικιταριάν, Μπαϊραμιάν, Μουραντιάν.

Κύπρος (Κετσπάγια): Παναγή, Καρώ, Ρομπέρζ (46′ Αρτυματάς), Λαΐφης, Μ. Ιωάννου (46′ Αντωνιάδης), Φιλιώτης, Κούσουλος (46′ Χάμπος), Ντ. Σπόλιαριτς, Χαραλάμπους (76′ Λοΐζου), Τζιωνής (67′ Εφραίμ), Κακουλλής (67′ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Α. Σπόλιαριτς, Αντωνίου, Πίττας, Παναγιώτου.

ΣΚΟΡΕΡ: Ράνος (50′, 59′) / Καρώ (43′), Χριστοφή (83′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Kακουλλής, Σπόλιαριτς.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Αρτυματάς.

Διαιτητής: Dumitri Muntean (Μολδαβία)
Βοηθοί: Vadim Vicol, Anatolie Basiul (Μολδαβία)
Τέταρτος: Henrik Nalbandyan (Αρμενία)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
1′ Πλασέ του στην κίνηση από τον Ράνος, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
5′ Σουτ του Μπιτσακχιάν, άστοχο.
15′ Έπεσε ο ρυθμός του ματς.
24′ Εκτέλεση φάουλ του Μπιτσακχιάν, η μπάλα πέρασε από όλους.
26′ Ο Τικνιζιάν δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ και πέρασε έξω.
30′ Μπλοκάρει ο Παναγή την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπιτσακχιάν.
31′ Ωραία ενέργεια του Κακουλλή, έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κτύπησε στον Χαραλάμπους και έφυγε άουτ.
40′ Ο Κακουλλής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.
41′ Κίτρινη στον Κακουλλή.
42′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Τζιωνής έκανε το σουτ αλλά έβαλε την προβολή ο Χαρογιάν την υστάτη.
43′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Χαραλάμπους εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καρώ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

45′ Κίτρινη στον Σπόλιαριτς.
45+1′ Δοκάρι για τους Αρμένιους σε προσπάθεια του Νταβιντιάν.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Διπλή αλλαγή για την Εθνική Αρμενίας. Αρουτιουνιάν και Χοφχανισιάν μέσα, Πιλογιάν και Νταβιντιάν έξω.
Τριπλή αλλαγή για την Εθνική Κύπρου. Αρτυματάς, Χάμπος και Αντωνιάδης εντός, Ρομπέρζ, Κούσουλος και Μ. Ιωάννου εκτός.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
46′ Λάθος στην άμυνα της Αρμενίας, ο Χάμπος προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Μπούτσνεφ να τον προλαβαίνει.
50′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ράνος με πολύ όμορφο σουτ εκτός περιοχής ισοφαρίζει.

59′ ΓΚΟΛ 2-1. Οι γηπεδούχοι με τον Ράνος και πάλι φέρνει τούμπα το ματς. Ο Αρμένιος ντρίμπλαρε και τον Παναγή και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
65′ Σαγκοϊάν, Μπαρσεγκιάν και Σερομπιάν μέσα, Ράνος, Μπιτσακχιάν και Ανταμιάν έξω.
67′ Χριστοφή και Εφραίμ στις θέσεις των Κακουλλή και Τζιωνή.
76′ Ο Λοΐζου αντικαθιστά τον Χαραλάμπους.
78′ Μαργκαριάν εντός, Τικνιζιάν εκτός.
82′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Χριστοφή ισοφαρίζει με κοντινό πλασέ σε κενή εστία έπειτα από… κεραυνό του Λαΐφη.
88′ Με 10 παίκτες θα τελειώσει τον αγώνα η Εθνική Κύπρου λόγω απευθείας κόκκινης του Αρτυματά.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.