Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» για την 2η αγωνιστική του β’ γκρουπ του πρωταθλήματος, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Κέβιν Μιραλάς. Ο Βέλγος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ των γαλαζοκίτρινων και η νίκη έφερε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του. Δύο γκολ πέτυχε και ο Ντορεγκαράι, ωστόσο ο… 35χρονος μεσοεπιθετικός της ομάδας της Λεμεσού πήρε αυτή την άτυπη μονομαχία.
Ο Μιραλάς άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 21’ έπειτα από μαρκάρισμα του Φράγκου στον Ρομό, αλλά οι γηπεδούχοι στην αμέσως επόμενη φάση έφτασαν στο 1-1 με τον Ντορεγκαράι. Παρόλα αυτά ο Βέλγος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη πριν τη λήξη του ημιχρόνου και στο 38’ έγραψε το 2-1 με φοβερό σουτ εκτός περιοχής.
Ο Ρομό στο 46’ μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα των ερυθρολεύκων πέτυχε το 3-1 ενώ η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-2 με το δεύτερο γκολ του Ντορεγκαράι στο 79’.
Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι ανεβαίνει στην 8η θέση και τους 38 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 7η Νέα Σαλαμίνα (41).

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Άδωνη, Κατσικάς, Κλίμοβιτς (56′ Μιγκελίτο), Καρλίτος, Φράγκος (56′ Φελίπε), Μποτεάκ (63′ Κουμούρης), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι (74′ Νικολάου), Τιάγκο (74′ Φλοριάν).
Στον πάγκο: Μελίσσας, Μαλεκκίδης, Ντάτκοβιτς, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Έντσον, Ντιακιτέ.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Φραντζής, Τεϊσέιρα (59′ Φιλίποβιτς), Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης (77′ Μιλιντσεάνου), Μιραλάς (59′ Μεντόζα), Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (59′ Νεοφύτου), Κοντινέλα, Ρομό (77′ Μπεραχίνο).
Στον πάγκο: Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Κολιάς, Ιωάννου.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντορεγκαράι (22′,79′) / Μιραλάς (21′, 38′), Ρομό (46′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρλίτος / Ζντραφκόφσκι, Μιλιντσεάνου, Τσέρνιχ, Γιανέφσκι.

H EΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
13′ Σουτ του Ντορεγκαράι, αποκρούει ο Ολιβέιρα.
17′ Κίτρινη στον Ζντραφκόφσκι.
20′ Πέναλτι για την ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Φράγκου πάνω στο Ρομό.
21′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μιραλάς ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.
22′ ΓΚΟΛ 1-1. Ισοφαρίζει άμεσα με κεφαλιά του Ντορεγκαράι μετά από σέντρα του Μποτεάκ η Νέα Σαλαμίνα!
38′ ΓΚΟΛ 1-2. Φοβερό σουτ του Μιραλάς που καταλήγει στον ουρανό των δικτύων του Κίσσα με το Βέλγο να πετυχαίνει το 2ο του γκολ στον αγώνα.
46′ ΓΚΟΛ 1-3. Τραγικό λάθος από την πάσα του Κατσικά στον Κίσσα και ο Ρομό με κοντινή προβολή δεν αστόχησε.
48′ Σωτήρια απόκρουση του Ολιβέιρα σε προσπάθεια του Ντορεγκαράι.
53′ Κίτρινη στον Καρλίτος.
56′ Φελίπε και Μιγκελίτο εντός, Φράγκος και Κλίμοβιτς εκτός.
59′ Φιλίποβιτς, Νεοφύτου και Μεντόζα αντί των Τεϊσέιρα, Τζάλμα και Μιραλάς.
63′ Ο Κουμούρης παίρνει τη θέση του Μποτεάκ.
74′ Φλοριάν και Νικολάου εντός, Τιάγκο και Οφόρι εκτός.
77′ Μπεραχίνο και Μιλιντσεάνου στις θέσεις των Ρομό και Παπαφώτη.
79′ ΓΚΟΛ 2-3. Ο Ντορεγκαράι πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του και μειώνει.
83′ Κίτρινη στον Μιλιντσεάνου.
86′ Κίτρινη στον Τσέρνιχ.
89′ Κίτρινη στον κόουτς Γιανέφσκι.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.