H Oλυμπιάδα Νεάπολης πανηγυρίζει το δεύτερο πρωτάθλημα στην ιστορία της.
Την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 στον αγώνα της 19Ης αγωνιστικής προτελευταίας του πρωταθλήματος Γυναικών επιβλήθηκε της Robo Markets ΑΕΛ με 3-0 στο «ΝΕΑΠΟΛΗ –ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» και «σφράγισε» την κατάκτηση του Τίτλου. Στη δεύτερη θέση έμεινε ο Property Gallery Απόλλων που κέρδισε για την 19η αγωνιστική τη Νέα Σαλαμίνα 0-3 στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου.

Για τον Όμιλο Διαβάθμισης οριστικά υποβιβάστηκε ο Δικέφαλος Γερίου μετά την ήττα του από την Lemesos Volleyball με 0-3 σετ. Ο Άρης Πολεμίου έχασε 3-2 από την Ανόρθωση και με 13 βαθμούς έμεινε στην κατηγορία.

OΜΙΛΟΣ ΤΙΤΛΟΥ

ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ROBO MARKETS ΑΕΛ 3-0 (25-17, 25-21, 25-16)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως πανηγυρίζει  πρωτάθλημα μετά το 1992 το οποίο είναι το δεύτερο στη συλλογή της. Η ομάδα του P. Fongel στον αγώνα της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών επικράτησε με 3-0 της Robo Markets ΑΕΛ σε 71’.

Η Ολυμπιάδα επιβλήθηκε στο πρώτο σετ 25-17 (16-11) σε 21’. Οι πρωταθλήτριες κέρδισαν και το δεύτερο σετ 25-21 (12-12, 18-15, 18-17, 24-21) και στο τρίτο επιβλήθηκαν 25-16 (12-06, 17-11, 21-14) και πήραν τη νίκη Τίτλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Ριαλά, Μudritskaya, Kωνσταντίνου, Drodz, Vigaars, Hudima – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Λεωνίδου, Ζεμπύλα, Μανίταρου, Νικολάου, Donchuk, Παταρίδου.

Robo Markets ΑΕΛ (Ε. QUENTA): E. Θεοδοσίου, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Fayad, Αριστείδου, Chatarashvili – Λίμπερο: Κοκκή, Τηλεμάχου – Αλλαγές: Παλιομυλίτη, Γ. Θεοδοσίου, Θεοφίλου.

Διαιτητές: Δημήτρης Κουκούνης – Χρίστος Μητροφάνους

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (13-25, 16-25, 19-25)

O Property Gallery Απόλλων έκανε το καθήκον του επικράτησε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας όμως μετά τη νίκη της Ολυμπιάδας έμεινε στη 2η θέση οριστικά. Οι «γαλάζιες» επικράτησαν σε 60’.

Στο πρώτο σετ κέρδισαν 13-25 σε 17’ Στο δεύτερο σετ ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε 16-25 σε 20’ (06-12, 09-21) και στο τρίτο 19-25 (00-06, 12-18, 16-20).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ):Sharlissa, Κυριάκου, Προκοπίου, Nikolova, Κόκκινου, Shevenek – Λίμπερο: Μαραγκού, Γεωργίου – Αλλαγές: Σιαλή.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Lavruk, Λάμπρου, Nogueras, Stalzer, Ιορδάνους, Eneking – Λίμπερο: Δαϋίδ, Ζακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Buznicova, Χριστοφόρου, Κωνσταντοπούλου, Ζ. Κωνσταντοπούλου.

ΟΜΙΛΟΣ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗΣ

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ 3-2 (18-25, 25-20, 23-25, 25-20. 18-16)

Ο Άρης Πολεμίου πήρε ένα «χρυσό» βαθμό και εξασφάλισε μια αγωνιστική πριν το φινάλε την παραμονή του στην Α Κατηγορία. Η ομάδα του Πολεμίου που βάσισε την παραμονή της στην παρουσία της τον Δεκέμβριο έχασε στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» την Τρίτη από την Ανόρθωση με 3-2 σετ σε 126’ άνκαι προηγήθηκε δυο φορές. Η Ανόρθωσις τερμάτισε στην 1η θέση του Ομίλου και βλέπει το Κύπελλο «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ».

Η ομάδα του Πολεμίου κέρδισε το πρώτο σετ 18-25 (07-13) σε 23’ με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει σε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-20 σε 26’. Η ομάδα του Άρεως κέρδισε το τρίτο σετ 23-25 (17-20) σε 27’ και προηγήθηκε 1-2 σετ. Η Ανόρθωσις έφθασε στην ανατροπή και στη νίκη αφού κέρδισε το τέταρτο σετ 25-20 σε 28’ και ισοφάρισε 2-2 ενώ επιβλήθηκε στο τάϊ – μπρέικ 18-16 σε 18’.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P.MOTALA): Στ. Ιωάννου, Ardila, Τζιακίδου, Magiagowski, Θεμιστοκλέους, Flores – Λίμπερο: Δημητρίου – Αλλαγές: Βασιλείου, Χριστοδούλου.

AΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ):Χατζηχριστοδούλου, M. Koυππή, Kadyrova, Πέτρου, Khovalkina, Castilo – Λίμπερο: Ρ. Κουππή, Ξενοφώντος – Αλλαγές:

Διαιτητές: Κωνσταντίνος Στεφανής – Χρίστος Μαϊφόσιης

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ – LEMESOS VOLLEYBALL 0-3 (12-25, 12-25, 12-25)

Καταδικαστική ήταν  η ήττα ατο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών για το Δικέφαλο Γερίου που έχασε στο Γυμνάσιο Γερίου από την Lemesos Volleyball 0-3 σετ σε 57’ .Ο Δικέφαλος μετά από δυο χρονιές στην Α Κατηγορία τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Β’ Κατηγορία.

Οι «ροζ» έφυγαν με το διπλό επικρατώντας και στα τρία σετ με 25-12 σε 17’ 21’ και 19’

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (Ε. ΣΩΤΗΡΙΟΥ): Mόλλα, Γεωργιάδου, Τσουτσούκη, Karambinovich, Παντελίδου, Karambegovic – Λίμπερο: Τσαγγαρά, Αθανασίου – Αλλαγές: Χαραλαμπίδου, Στυλιανού, Ευαγόρου, Φώτσιου, Παμπακά.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α.ΛΙΟΤΑΤΗΣ):Στυλιανού, Λάσπου, Couchglin, Πσναγιώτου, Murambi, Van der Veen – Λίμπερο: Ιωάννου, Μιχαήλ – Αλλαγές: Σοφοκλέους, Λοϊζου, Κέστα.

Διαιτητές: Νικόλας Τζιακούρης – Σάκης Φλουρής.