To όγδοο ροζ φύλλο της πήρε η ΕΘΑ κερδίζοντας με το στενό 82-81 τον ΑΠΟΠ, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος ήταν ο Michael Lawrence Dixon με 30 πόντους, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.
Η ΕΘΑ μπήκε στον αγώνα με τρίποντο του Κυριακίδη και δίποντο του Key (5-0), με τον ΑΠΟΠ να απαντά με δύο τρίποντα από τους Αντωνιάδη και Jaqualyn (5-6) στο 3′. Στο 7΄ η ομάδα της Έγκωμης με το λέι απ του Χριστοδουλίδη ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (16-12), με το συγκρότημα της Πάφου να φτάχνει σερί έξι πόντων και στο 9′ με τη βολή του Jaqualyn ήταν μπροστά (16-18). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Dixon (18-18).
Οι δυο βολές από τον ίδιο καλαθοσφαιριστή στο 16′ έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (38-27). Η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 14 πόντους στο 19′ με το καλάθι του Akec (46-32), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με λέι απ του Seegars (48-37).
Οι φιλοξενούμενοι με σερί οκτώ πόντων στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου έκαναν στο 22′ το 48-45 με το καλάθι του Mc Laughlin. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου τις δύο ομάδες χώριζαν πέντε πόντοι (61-56).
Στο 34′ ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα με λέι απ του Mc Laughlin (66-68), ενώ 40 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο 81-81 μετά τις τρεις βολές του Seegars. Τελικά το ροζ φύλλο πήραν οι γηπεδούχοι με διαφορά ενός πόντου (82-81) μετά τη βολή του Dixon.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 48-37, 61-56, 82-81