ΑΜΑΝ διπλό η Νέα Σαλαμίνα.
Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με τεράστια νίκη 2-1 από το «Στέλιος Κυριακίδης» κόντρα στην Πάφος FC, άφησαν πίσω τους Ομόνοια και Απόλλωνα, ανέβηκαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και η 6άδα είναι στα δικά τους πόδια.
Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να προηγηθεί με πέναλτι του Ντορεγκξαράι στο 9’ λεπτό, η Πάφος FC ισοφάρισε στο 39’ με τον Τάνκοβιτς, με τον Μιογκελίτο να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 48ο λεπτό.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο (17′ Μπρούνο), Χέσταντ (69′ Δημητρίου), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (83′ Βαλακάρι), Μπάιριτς, Πελάτζιο (69′ Αμπντουραχίμι)
Στον πάγκο: Άντος, Παλάσιος, Χότσκο, Μπετανκόρ,  Μιχαήλ, Βαλακάρι, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (86′ Κλίμοβιτς), Σαλαλίχ (66′ Τιάγκο), Τσίκο, Καρλίτος (76′ Μαργκάσα), Οφόρι (66′ Μαλεκκίδης), Ντορεγκαράι (86′ Φλοριάν), Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης,  Κατσικάς, Κκουμουρής, Κλίμοβιτς, Νικολάου, Φλοριάν, Μαργκάσα,Τιάγκο, Φελίπε

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

Αλλαγή της τελευταίας στιγμής στη Νέα Σαλαμίνα πριν από την έναρξη του αγώνα. Ο Φράγκος λόγω προβλήματος έμεινε εκτός 11άδας και πήρε την θέση του ο Οφόρι.
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
5′
Πρώτη φάση στο παιχνίδι για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τσίκο βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και έφυγε κόρνερ.
7′ Μετά από κόρνερ του Σαλαλίχ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ζάιρο. Ο διαιτητής δνε υπέδειξε παράβαση αλλά το VAR τον… έστειλε στο on field review, το είδε ξανά και πολύ σωστά έδειξε την άσπρη βούλα.
ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΦΑΣΗ

9′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντορεγκαράι με πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

14′ Κεφαλιά του Τσίκο πάνω από τα δοκάρια.
17′ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Ικόκο δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στην θέση του πέρασε ο Μπρούνο.

18′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Μπρούνο έδωσε στον Ζάιρο ο οποίος με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Μελίσσα σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.
22′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Χέσταντ βρέθηκε σε θέση βολής, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.
ΣΧΟΛΙΟ: Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να ανατρέψουν τα σε βάρος τους δεδομένα, αλλά η Νέα Σαλαμίνα, άριστα στημένη στο γήπεδο, δείχνει ανταγωνιστική ομάδα.
33′ Ο Μελίσσας αποκρούει σταθερά το σουτ του Τάνκοβιτς.
39′ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Μπρούνο Φελίπε με εξαιρετική πάσα-ασίστ βρήκε τον Τάνκοβιτς ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
40′ Κίτρινη κάρτα στον Ντορεγκαράι.
45+1′ Καλό σουτ του Καρλίτος πάνω από τα δοκάρια.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου.

46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
48′ ΓΚΟΛ.  1-2. Υποδειγματική αντεπίθεση από τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μελίσσας έριξε στον Σάλαλιχ, είδε γήπεδο, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Μιγκελίτο από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
51′
Πλασέ του Ζάιρο στη κίνηση έξω.
64′ Κίτρινη κάρτα στον Πελάτζιο.
69′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Αμπντουραχίμι και Δημητρίου, έξω Πελάτζιο και Χέσταντ.
75′ Από κοντά ο Ζουνίνιο με αδύναμο πλασέ έστειλε την μπάλα πάνω στον Μελίσσα.
83′ Στην θέση του Ναμ ο Βαλακάρι.
86′ Διαγώνιο σουτ του Αμπντουραχίμι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μελίσσας.
88′ Σουτ του Μπρούνο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.