Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στην Περιστερώνα ανάμεσα σε Δόξα και ΑΕΛ για την 17η αγωνιστική και πρώτη του 2023 με την ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) να παραμένει μέχρι το τέλος. Καλύτερη η ομάδα της Κατωκοπιάς, είχαν από ένα δοκάρι οι δύο αντίπαλοι.
Η πρώτη φάση ήρθε νωρίς και άνηκε στους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα μόλις στο 5ο λεπτό, ο Μέσκα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, αλλά είδε το πλασέ του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μούριελ. Οι φιλοξενούμενοι… απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, αφού στο 17’ η προσπάθεια του Σις με ωραία ατομική ενέργεια, βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς ήρθε στο 55’ όταν ο Σαντίκ βγήκε σε τετ α τετ με τον Μούριελ, ο Βραζιλιάνος κήπερ απόκρουσε και στη συνέχεια ο Μπιλοβάρ έδιωξε πάνω στη γραμμή αποτρέποντας το γκολ. Στο 86’ ο αρχηγός της ομάδας της Κατωκοπιάς, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίκτυα, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ και έτσι το… άγονο 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Με αυτό το βαθμό η Δόξα ανέβηκε στους 12 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ στους 22.

Δόξα (Μούζουρος): Σισκόφσκι, Στυλιανού (59′ Ίλιτς), Κέρλα, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (80′ Σόπτσικ), Βαγιέχο, Ασαμόα (80′ Φαουάζ), Μέσκα (28′ Τιντζανί), Μπένι, Σαντίκ.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Ιωσηφίδης, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Νάγκαρ.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μούριελ, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ζντραβκόφσκι, Τσιμπόλα, Παπαφώτης (88′ Συλβέστρος), Μακρής (70′ Ανδρέου), Σις (70′ Μιλιντσεάνου), Μπεραχίνο (88′ Κοντινέλα).
Στον πάγκο: Φερνάντες, Μεντόγεβιτς, Παντελή, Κόλιας, Ιωάννου, Ζαχαρία.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ: Στυλιανού, Φαουάζ, Βαγιέχο, Μπένι, Σόπτσικ, Σαντίκ (2), Κοβάσεβιτς (8) / Τεϊσέιρα, Φραντζής, Κοντινέλα, Κατσανίκλιτς(2), Σάντος (5).

ΣΚΟΡΕΡ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Μπεραχίνο, Τσιμπόλα, Kοντινέλα (3).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5′ Δοκάρι για τη Δόξα. Λάθος του Μπιλοβάρ, ο Μέσκα έκλεψε, πλάσαρε όμως το οριζόντιο δοκάρι στάθηκε σύμμαχος του Μούριελ.
13′ Γύρισμα του Σάντος, η μπάλα περνάει και από τον Μπεραχίνο και από τον Σις, που δεν κατάφεραν να μπουν στην πορεία της και να απειλήσουν.
17′ Δοκάρι και για την ΑΕΛ. Ο Σις έκανε ωραία ατομική ενέργεια, επιχείρησε το πλασέ, όμως είδε την μπάλα να σταματά στην αριστερή κάθετη δοκό του Σισκόφσκι.
23′ Σουτ του Σαντίκ, άστοχο.
28′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Δόξα. Tιντζανί στη θέση του Μέσκα.
34′ Κίτρινη στον Μπεραχίνο.
40′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ευκαιρίες.
44′ Φαλτσαριστό σουτ του Μπένι, πάνω από την εστία.
44′ Κίτρινη στον Τσιμπόλα.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Με ρυθμό και ευκαιρίες άρχισε το ματς, ωστόσο μετά τα δύο δοκάρια και συγκεκριμένα μετά το 20λεπτο, έριξαν ταχύτητα αμφότερες οι ομάδες. Κάπως έτσι, έλειψαν οι μεγάλες φάσεις στη συνέχεια και μοιραία η ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) έκλεισε το α’ μέρος.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
51′ Ωραία συνεργασία των παικτών της ΑΕΛ, ο Σις έκανε το γύρισμα, όμως η άμυνα της Δόξας απομάκρυνε.
55′ Μοναδική ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Σαντίκ βγήκε απέναντι από τον Μούριελ, ο κήπερ της ΑΕΛ απόκρουσε, και στη συνέχεια ο Μπιλοβάρ έδιωξε πάνω στη γραμμή.
59′ Ίλιτς αντί Στυλιανού.
68′ Κεφαλιά το Τιντζανί, η μπάλα κοντράρει και πάει σε κόρνερ.
69′ Ο Κέρλα πήρε την κεφαλιά, αλλά πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μούριελ.
70′ Ανδρέου και Μιλιντσεάνου εντός, Μακρής και Σις εκτός.
80′ Σόπτσικ και Φαουάζ αντικαθιστούν Τραϊτσέφσκι και Ασαμόα.
84′ Κεφαλιά του Μιλιντσεάνου, διώχνει σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.
86′ Ο Σαντίκ σκοράρει με κεφαλιά όμως το γκολ του ακυρώνεται για οφσάιντ.
88′ Συλβέστρος και Κοντινέλα μέσα, Παπαφώτης και Μπεραχίνο έξω.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3′ Κίτρινη στον Κοντινέλα.