Τεράστια νίκη για τον Ακρίτα που επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης χάρη σε γκολ του Βάσκο Λόπες στο 86, στο ντεμπούτο του, για την 17η αγωνιστική και «ξεκόλλησε» από τον πάτο της βαθμολογίας! Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, αλλά οι προσπάθειες του Ραμίρες στο 18’ και στο 20’ βρήκαν σε ετοιμότητα τον Λόρια, που ειδικά στη δεύτερη φάση, απέκρουσε σωτήρια. Η ομάδα του Ακράποβιτς συνέχισε να φτιάχνει ευκαιρίες αλλά το γκολ που έψαχναν πριν το ημίχρονο δεν ήρθε ποτέ και το 0-0 συνόδευσε τους δύο αντιπάλους στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν και πάλι καλύτερα, όμως οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Στο 66’ ο Φερέρια έκανε το πλασέ και ο Φοφανά που έπεσε τάκλιν, απομάκρυνε την μπάλα με το σώμα του. Στο 84’ ο Πάντσεον εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
Και ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, ο Ακρίτας πήρε αυτό που του άξιζε, αφού στο 86’ ο Λόπες είχε διαφορετική γνώμη και με σουτ διαμόρφωσε το 1-0 στο ντεμπούτο του! Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Χλώρακας ξέφυγε από την τελευταία θέση, καθώς ανέβηκε στην 13η με 10 βαθμούς.
Από την άλλη, η Ανόρθωση συνεχίζει να ψάχνεται και να απογοητεύει παραμένοντας στους 18 βαθμούς.

Ακρίτας (Ακράποβιτς): Περντρέου, Κόρατς, Σουλεϊμάν, Ντραμέ, Κονέ, Αμπράχαμ, Ελ Τζεμιλί (59′ Βάσκο Λόπες), Γαβριήλ (59′ Αραούχο), Σέχιτς, Ραμίρες (85′ Αμπντουσαλάμοφ), Καραγιάννης.
Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Πογκέν, Λίμα, Ντουπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Φοριέλ, Βάσου, Πικής.

Ανόρθωση (Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Χαρογιάν, Κορρέα, Κορέια, Σάμπο (46′ Πάντσεον), Τεχέρα, Ιωάννου (77′ Αμπαρτζουμιάν), Εμπραλίτζε, Χριστοφή (68′ Παρούτης), Γουαρίς (46′ Φερέιρα).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Κωνσταντίνου.

Στο όριο καρτών: Κονέ, Καραγιάννης Ελ Τζεμιλί, Γαβριήλ (2), Σέχιτς (5) / Aμπαρτζουμιάν, Αντωνίου, Αρτυματάς, Πάντσεον, Ιωάννου Νινγκά (2).

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
6′ Σουτ του Γουαρίς από πλάγια θέση, ο Περντρέου διώχνει σε κόρνερ.
13′ Γύρισμα του Κορέια, μαζεύει ο Περντρέου.
14′ Κίτρινη στον Σουλεϊμάν.
18′ Σουτ του Ραμίρες, απομακρύνει δύσκολα ο Λόρια.
20′ Σωτήρια απόκρουση του Λόρια σε πλασέ του Ραμίρες από ευνοϊκή θέση.
24′ Ο Ελ Τζεμιλί έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία.
31′ Ο Γαβριήλ επιχείρησε το σουτ όμως έφυγε ελάχιστα εκατοστά πάνω από τα δοκάρια.
33′ Νέα ευκαιρία για τον Ακρίτα. Το σουτ του Ραμίρες πέρασε έξω.
37′ Σέντρα του Χριστοφή, ο Γουαρίς δεν προλαβαίνει την μπάλα κει πέρασε ανεκμετάλλευτη αυτή η ευκαιρία.
41′ Ο Ιωάννου έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Περντρέου.
44′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2‘ Το VAR έλεξε τη φάση για πιθανό χέρι-πέναλτι μέσα στην περιοχή του Ακρίτα, όμως δεν βρήκε κάτι το μεμπτό. Φαίνεται ότι ο κήπερ των γηπεδούχων είναι αυτός που διώχνει την μπάλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερος και ανώτερος ο Ακρίτας, όμως δεν πήρε αυτό που του άξιζε. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες και μπορούσαν κάλλιστα να βρουν το γκολ, κάτι που δεν έγινε. Από την άλλη, η Ανόρθωση απείλησε μόνο στο 6ο λεπτό.

Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Φερέιρα και Πάντσεον αντί Γουαρίς και Σάμπο.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
48′ Ο Κονέ πραγματοποίησε το σουτ, άστοχο.
52′ Σουτ του Γαβριήλ, πέφτει και μπλοκάρει ο Λόρια.
59′ Βάσκο Λόπες και Αραούχο εντός, Ελ Τζεμιλί και Γαβριήλ εκτός.
66′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Το πλασέ του Φερέιρα, βρήκε στο σώμα του Φοφανά. Φώναξαν για χέρι-πέναλτι οι της Κυρίας, ωστόσο η επαναληπτικό προβολή δεν έδειξε κάτι τέτοιο.
67′ Σουτ του Καραγιάννη, πάνω από την εστία.
68′ Ο Χριστοφή αφήνει τη θέση του στον Παρούτη.
77′ Ο Αμπαρτζουμιάν παίρνει τη θέση του Ιωάννου.
81′ Σέντρα του Σέχιτς, διώχνει με γροθιές ο Λόρια.
84′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
85′ Αμπντουσαλάμοφ αντί Ραμίρες.
86′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Λόπες με δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ.

90+3′ Κίτρινη στον Αντωνίου.