Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την 11η νίκη της κάνοντας την ανατροπή στο φινάλε κόντρα στον ΑΠΟΕΛ και έφυγε με το διπλό από την Λευκωσίας κερδίζοντας με 77-73, στο ντέρμπι για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος τους για τους Λαρνακείς ο αρχηγός τους, Ιάκωβος Παντελή, με 17 πόντους, 4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Από την αρχή του αγώνα υπήρχε εναλλαγή στο σκορ με τον ΑΠΟΕΛ στο 7′ μετά από διαδοχικά τρίποντα από τους Σιμιτζή και Konjevic να είναι μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (17-12). Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Πετρολίνα ΑΕΚ μείωσε στον έναν (19-18), ενώ ακολούθησαν δύο καλάθια από τον Konjevic για να γίνει το 23-18.

Στο 12′ οι «γαλαζοκίτρινοι» με το τρίποντο του Κοιλαρά έφτιαξαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (31-19), ενώ στο 15′ με το λέι απ του Thibodeaux ήταν στους 14 (35-21). Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για τους «κιτρινοπράσινους» που στο 17′ με το τρίποντο του Παντελή μείωσαν στους έξι (35-29), όσους ήταν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου που έκλεισε με το δίποντο του Carlbe (43-37).

Στο 21′ με το λέι απ του Carlbe η διαφορά ήταν στους δέκα πόντους (49-39), με τους φιλοξενούμενους στο 29′ να μειώνουν με το καλάθι του Strong (59-57). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Thibodeaux (62-57).

Η βολή του Carlbe στο 35′ έφερε τη διαφορά στους εννέα πόντους (69-60), ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με επτά δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος με τις δυο βολές του Carlbe (71-64). Δύο τρίποντα από τον Σιζόπουλο και ενδιάμεσα δυο βολές από τον Παντελή έβαλαν μπροστά την Πετρολίνα ΑΕΚ (71-72) και ενώ απέμενε ενάμιση λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε ξανά μπροστά στο 39′ με τις βολές από τον Thibodeaux (73-72), με την ομάδα της Λάρνακας να ολοκληρώνει τον αγώνα με σερί πέντε πόντων για να πάρει το ροζ φύλλο με σκορ 77-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 43-37, 62-57, 73-77

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής 15 (2), Carlbe 16 (1), Koιλαράς 7 (2), Thibodeaux 19 (1), Κοnjevic 9 (1), Γιανναράς 5 (1), Henry 2, Παπαμιχαήλ, Κουμής

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Strong 6, Brown 8, Σιζόπουλος 11 (3), Μανωλόπουλος 5 (1), Hunt 15, Xριστοδούλου 4, Παντελή 17 (4), Gresham 9, Μαντοβάνης 2