Πρώτα ήταν η Λειψία, τώρα η Κολωνία που με το 1-1 δεν επιτρέπει την Μπάγερν να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της μέσα στο 2023. Οι “τράγοι” θα μπορούσαν να φτάσουν και σε μεγαλειώδη νίκη στο φινάλε του hinrunde της Bundesliga, αλλά ο Γιόσουα Κίμιχ με εκπληκτικό σουτ ισοφάρισε στο τέλος.
Η Κολωνία έκανε εντυπωσιακή αρχή με τον Ελιές Σκιρί να σκοράρει από κοντά μόλις στο 4ο λεπτό. Αυτή ήταν και η μοναδική πραγματική καλή στιγμή στον αγώνα, αφού στη συνέχεια αναγκάστηκε να κλειστεί στην περιοχή της για να προστατεύσει το προβάδισμα.
Οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν κατά ριπάς, αλλά δεν δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες. Σουτ από κάθε απόσταση και χωρίς τύχη, με πολλά σώματα μπροστά και εν μέσω συνωστισμού, δεν έφερναν την πολυπόθητη ισοφάριση που θα έβαζε μπροστά τη μηχανή των πρωταθλητών.
Εν τέλει, τη λύση έδωσε ο Κίμιχ με ένα σουτ από τα 35 μέτρα στο 90‘, όμως ήταν πολύ αργά. Μία τελευταία ευκαιρία στις καθυστερήσεις μπλοκαρίστηκε από ένα τάκλιν και η Μπάγερν απώλεσε ακόμα ένα βαθμό στη μάχη του τίτλου.

ΧΕΡΤΑ 0-5 ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ
Η πιο φορμαρισμένη ομάδα στη Γερμανία είναι αυτή την περίοδο η Βόλφσμπουργκ. Το περασμένο Σαββατοκύριακο οι «λύκοι φιλοδώρησαν με 6 γκολ τη Φράιμπουργκ και απόψε πέρασε με 5-0 από την έδρα της Χέρτα. Έτσι η ομάδα του Κόβατς βρέθηκε στον πόντο από την τετράδα ενώ αντίθετα οι βερολινέζοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Στο 4ο μόλις λεπτό ο Βίμερ εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ από δεξιά και ο Σβάνμπεργκ με πανέμορφο γύρισμα από το πέναλτι έκανε το 0-1. Μάλιστα στο 30ο λεπτό οι «λύκοι» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Λουκαμπάκιο και ο Άρνολντ έγραψε το 0-2 από τα 11 βήματα. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Χέρτα, στο 34’ ο Σβάνμπεργκ έδωσε όμορφη ασίστ με κεφαλιά στον Βιντ που με μαγική λόμπα από δεξιά διαμόρφωσε το 0-3.
Οι «λύκοι» έριξαν στροφές στην επανάληψη, ήλεγξαν απόλυτα το ρυθμό και στο 72’ ο Σβάνμπεργκ από αριστερά σήκωσε πανέμορφα για τον Μπακού που με διαγώνιο σουτ στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 0-4.
Στο 85’ ο Βάλντσμιντ αστόχησε με κεφαλιά από κοντά αλλά στο 87’ ο Μαρμούς έκανε φοβερή ενέργεια και πλάσαρε από κοντά για το 0-5.

ΧΕΡΤΑ: Κρίστενσεν, Κεμπφ, Κένι (87’ Πέκαρικ), Μίτελστεντ (46’ Πλάτενχαρντ), Ρόχελ (46’ Ουρέμοβιτς), Σούνιτς (46’ Ενγκακάμ), Σερντάρ, Τουσάρ, Λουκεμπάκιο, Ρίχτερ (64’ Σέρχαντ), Κανγκά

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Μπόρναουβ, Άρνολντ (83’ Βάλντσμιντ), Λακρουά, Φαν ντε Φεν, Γκέρχαρντ (70’ Γκιλαβογκί), Σβάνμπεργκ, Μπακού, Καμίνσκι (78’ Φράνιτς), Βίμερ (70’ Παρέδες), Βιντ (78’ Μαρμούς)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 2-2 ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ
Η Στουτγκάρδη κρατούσε στα χέρια ένα τεράστιο διπλό ως το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά ο Κράμαριτς της το στέρησε. Ο Κροάτης πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ κι έδωσε την ισοπαλία 2-2 στη Χοφενχάιμ, αφήνοντας τους Σουηβούς μόλις στο +2 από τη Χέρτα.
Στο 11ο λεπτό ο Ανχελίνιο σήκωσε πανέμορφα από αριστερά και ο Κράμαριτς από κοντά με προβολή έγραψε το 1-0. Η Στουτγκάρδη ξύπνησε στο τέλος του πρώτου μέρους και στο 45+1’ Ζιρασί δεν βρήκε για λίγο μετά από σέντρα του Αχαμαντά ενώ στο 45+5’ ο Αχαμαντά έδωσε κάθετα στον Ζιρασί που πλάσαρε από το ύψος της περιοχής για το 1-1.
Στο 51ο λεπτό τα σουτ των Νταμπούρ και Μπεμπού σταμάτησαν σε σώματα και στη συνέχεια Μπαουμγκάρτνερ αστόχησε από κοντά.
Στο 68ο λεπτό ο Ακπογκουμά σέντραρε από αριστερά αλλά ο Περέα δε βρήκε για λίγο την μπάλα ενώ στο 71’ ο Μίλερ είπε όχι σε κεφαλιά του Μπεμπού και στην κόντρα ο Φίχριχ πλάσαρε πάνω στον Μπάουμαν από το ύψος του πέναλτι.
Και τελικά στο 77ο λεπτό η Στουργκάρδη βγήκε στην κόντρα με τον Περέα, εκείνος άνοιξε δεξιά στον Αχαμαντά που γύρισε με τη μία στον Έντο κι εκείνος με πανέμορφο σουτ έκανε το 1-2. Ο Αχαμαντά αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα πάνω στους πανηγυρισμούς κι έτσι η ομάδα του αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για σχεδόν ένα τέταρτο.
Έτσι η Χοφενχάιμ πίεσε κι έχασε απίθανη ευκαιρία στο 83’ με τον Νταμπούρ ενώ στο90+2’ ο Καντεράμπεκ αστόχησε από κοντά με κεφαλιά. Και τελικά στο 90+4’ ο Κράμαριτς με τρομερό αριστερό σουτ από δεξιά, έκανε το 2-2.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Φογκτ (46’ Νταμπούρ), Καντεράμπεκ, Ενσοκί, Ανχελίνιο, Ρούντι (82’ Ντόλμπεργκ), Μπαουμγκάρτνερ, Στίλερ (76’ Ντάμαρ), Κράμαριτς, Μπεμπού (83’ Μπίσοφ), Σκοβ (29’ Ακπογκουμά)

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Μίλερ, Αντόν, Έντο, Μαυροπάνος, Τόμας (29’ Φίχριχ), Ζιρασί (85’ Φάγκνομαν), Σίλας (58’ Περέα), Καρατσόρ, Ίτο, Νάρτεϊ, Αχαμαντά

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής
Σάλκε – Λειψία 1-6 (56′ Κοζούκι / 7′, 44′ Σίλβα, 15′ Χένριχς, 45+2′ Βέρνερ, 83′ Όλμο, 89′ Πόουλσεν)
Μπάγερν – Κολωνία 1-1 (90′ Κίμιχ / 4′ Σκιρί)
Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη 2-2 (11′, 90+4′ Κράμαριτς / 45+5′ Γκιρασί, 77′ Έντο)
Χέρτα – Βόλφσμπουργκ 0-5 (4′ Σβάνμπεργκ, 31′ πέν. Άρνολντ, 34′ Βιντ, 72′ Μπακού, 86′ Μαρμούς)
25/01 19:30 Μάιντς – Ντόρτμουντ
25/01 21:30 Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ
25/01 21:30 Λεβερκούζεν – Μπόχουμ
25/01 21:30 Βέρντερ – Ουνιόν
25/01 21:30 Φράιμπουργκ – Άιντραχτ