Το εντυπωσιακό σερί της Πάφος FC συνεχίζεται! Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ επικράτησε της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης» με 1-0, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και συνεχίζει την τρελή της κούρσα!
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η παφιακή ομάδα όχι απλά εδραιώνεται στην κορυφή, αλλά αύξησε τη διαφορά από την «κυρία» στο +15! Το γκολ του Ναμ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έκρινε την αναμέτρηση, με την Ανόρθωση να έχει τεράστια ευκαιρία στο 24’ για να ανοίξει το σκορ με τον Γουαρίς (έκοψε στη γραμμή ο Κβίντα), ενώ η Πάφος FC είχε δύο δοκάρια με τον Αμπντουραχίμι (38’) και Μπάιριτς (42’). Στο μεγαλύτερο διάστημα του β’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, η Ανόρθωση προσπάθησε να πιέσει στο τελευταίο τέταρτο χωρίς όμως αποτέλεσμα.

ΠΑΦΟΣ FC: Άντος, Ικόκο, Ζουνίνιο, Μπάιριτς, Κβίντα, Χότσκο, Ντράγκομιρ, Ναμ (70′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Αμπντουραχίμι (78′ Αλ Γκαντιούι).
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Αλ Γκαντιούι, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ζοάο Πέδρο, Ταβάρες, Ρόκχα.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Χαρογιάν (84′ Παρούτης), Μπαϊσίνιο, Κορρέα, Κίκο, Αντωνίου, Σάμπο, Πάντσεον (68′ Χριστοδουλόπουλος), Ιωάννου (84′ Χριστοφή), Γουαρίς (59′ Χρυσοστόμου), Νινγκά (59′ Φερέιρα).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος, Φερέιρα, Παρούτης, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
6’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Ντράγκομιρ, απέκρουσε ο Λόρια.
** Συμπληρωμένο το πρώτο 20λεπτο. Χωρίς τη μεγάλη φάση στο ματς. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να απειλήσει ως τώρα την άλλη.
22’ Κίτρινη στον Χαρογιάν για φάουλ στον Αμπντουραχίμι στη μεσαία γραμμή.
24’ Τεράστια φάση για την Ανόρθωση! Ο Νινγκά πέρασε και τον Άντος, γύρισε στον αφύλακτο Γουαρίς ο οποίος έκανε το πλασέ στην περιοχή αλλά στη γραμμή έκοψε ο Κβίντα! Στη συνέχεια δυνατό σουτ από τον Σάμπο στην περιοχή, απέκρουσε ο Άντος!
26’ Διαγώνιο σουτ του Σεμέδο, έξω.
33’ Καλό σουτ του Γουαρίς, μαζεύει ο Άντος.
36’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίκο, άστοχο.
38’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC! Δυνατό σουτ του Αμπντουραχίμι εντός περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι κι έξω!
42’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπάιριτς κάνει την προβολή, δοκάρι κι έξω! Ο Κορρέα φαίνεται να τραβάει τον αμυντικό της Πάφος FC από τη φανέλα στο ξεκίνημα της φάσης.
44’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ωραία ενέργεια από τον Ιωάννου, έστρωσε ιδανικά στον Νινγκά στην περιοχή αλλά έχασε το κοντρόλ!
45+1’ 1-0 Η ΠΑΦΟΣ FC! Σουτ από τον Ικόκο, ασταθής απόκρουση από τον Λόρια και ο Ναμ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 6-4 (3-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-1
ΚΑΤΟΧΗ: 54-46%
49’ Σουτ του Ικόκο αποκρούει ο Λόρια, διώχνει σε κόρνερ ο Αντωνίου στην εξέλιξη της φάσης.
52’ Κίτρινη στον Χότσκο για τράβηγμα.
59’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, έδιωξε με γροθιές ο Λόρια.
59’ Δύο αλλαγές για την Ανόρθωση. Φερέιρα και Χρυσοστόμου αντί Γουαρίς και Νινγκά.
63’ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC! Πλασέ του Αμπντουραχίμι από κοντά, έσωσε ο Λόρια!
67’ Σουτ από τον Φερέιρα, έξω.
68’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοδουλόπουλος αντί Πάντσεον.
70’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Βαλακάρι αντί του Ναμ.
71’ Κεφαλιά από τον Τάνκοβιτς, έξω!
78’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Αλ Γκαντιούι αντί του Αμπντουραχίμι.
80’ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φερέιρα, ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Άντος.
84’ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Παρούτης και Χριστοφή αντί Χαρογιάν και Ιωάννου.
90+2’ Από πολύ μακριά ο Τάνκοβιτς προσπάθησε να…κρεμάσει τον Λόρια, έξω!
90+3’ Σέντρα του Χριστοφή, η μπάλα περνάει απ’ όλους, έξω!