Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του πρώτου μεγάλου ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής, επικρατώντας του Απόλλωνα με 1-0! Η ομάδα της Λάρνακας εκμεταλλεύτηκε για άλλη μία φορά την έδρα της, πετυχαίνοντας την 6η σερί νίκη της στην «Αρένα» όπου παραμένει αήττητη, αυξάνοντας τη διαφορά της από τους «γαλάζιους» στο +6!
Το γκολ του Πέρα Πονς στο 46’ ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος ο Απόλλων μπήκε καλύτερα, όμως η ΑΕΚ ανέβηκε από το 30’ κι έπειτα. Στο β’ ημίχρονο άνοιξε το σκορ με το…καλημέρα με το τέρμα του Ισπανού μέσου, έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, όμως από το 70’ και μετά ο Απόλλωνας πήρε τα ηνία του αγώνα, δημιούργησε ξεκάθαρες ευκαιρίες με Πίττα και (κυρίως) Νταμπό, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε κι αποχώρησε με άδεια χέρια από τη Λάρνακα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Ροσάλες, Λέδες, Πονς (87′ Μάμας), Ασάντε (60′ Φαράζ), Γκιούρτσο (72′ Σανχούρχο), Άλτμαν (87′ Κάσας), Λόπες (72′ Τρισκόφσκι).
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Ανδρέου, Χριστοφόρου, Μάμας.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Βουκασίν, Μαυρίας (83′ Φιλιώτης), Αλεσάμι, Σπόλιαριτς (68′ Χαμάς), Κολ, Βα (68′ Χέντι), Πίττας, Ντιγκινί, Νταμπό (83′ Ζράντι).
Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Μαλεκκίδης, Χαμάς, Ποντικός, Φιλιώτης, Σαχάρ, Χέντι, Ζράντι.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1’ Διαγώνιο σουτ του Νταμπό εντός περιοχής,  μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
15’ Ο Λόπες βγήκε σε καλή θέση, καθυστέρησε, έκανε το σουτ και τελικά έδιωξε σε κόρνερ ο Βουκασίν.
25’ Σουτ του Πίττα, άστοχο…
34’ Πολύ καλή φάση για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας έκανε το διαγώνιο σουτ στην περιοχή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πίριτς.
39’ Απειλεί η ΑΕΚ. Κεφαλιά του Άλτμαν, απέκρουσε δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς. Καλή φάση για τους γηπεδούχους.
41’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λόπες από κοντά έκανε την προβολή, η μπάλα χτύπησε στον Βουκασίν και στη συνέχεια απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς. Εξετάζεται η φάση από το VAR για πέναλτι για χέρι του Βουκασίν, δεν δίνεται παράβαση αλλά κόρνερ.
45′ Κίτρινη στον Μαυρία.
45+1’ Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Γκιούρτσο εκτός περιοχής, μόλις έξω!ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-2 (2-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-1
ΚΑΤΟΧΗ:  51-49%
ΣΧΟΛΙΟ: Στο πρώτο ημίωρο το ματς δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Απόλλωνα να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια και ήταν αυτή που έφτιαξε τις μεγάλες ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

46’ 1-0 Η ΑΕΚ! Με δυνατό σουτ εντός περιοχής ο Πέρα Πονς ανοίγει το σκορ!
53’ Απειλεί η ΑΕΚ. Σουτ του Ροσάλες, έξω.
53’ Κίτρινη στον Ρομπέρζ για δυνατό φάουλ στον Λόπες.
56’ Νέα φάση για την ΑΕΚ! Σουτ του Γkιούρτσο, δύσκολη απόκρουση από τον Γιοβάνοβιτς.
56’ Νέο σουτ του Γκιούρτσο, έξω!
60’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ αντί του Ασάντε.
62’ Φάση για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό μπήκε στην περιοχή, υπήρξε επαφή με τον Μιλίτσεβιτς, έχασε την ισορροπία του και μαζί και την ευκαιρία. Εξετάστηκε η φάση, δεν υπάρχει κάτι.
63’ Κίτρινη στον Τόμοβιτς. Συμπληρώνει τρεις…
65’ Κίτρινη στον Μιλίτσεβιτς για φάουλ στον Νταμπό. Συμπληρώνει κι αυτός τρεις!
67’ Νέα φάση για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Λόπες, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
68’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Χέντι και Χαμάς αντί Βα και Σπόλιαριτς.
71’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Στην περιοχή ο Πίττας, έκανε το σουτ, έξω!
72’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι και Σανχούρχο αντί Γκιούρτσο και Λόπες.
74’ Νέα μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα! Ο Νταμπό μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ!
75’ Απειλεί ξανά ο Απόλλωνας! Δυνατό σουτ του Νταμπό στην περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Πίριτς σε κόρνερ!
77’ Απευθείας κόκκινη στον Βουκασίν για ανατροπή του Τρισκόφσκι ο οποίος βρισκόταν σε προφανή θέση επίτευξης τέρματος! Εξετάζεται η φάση από το VAR, καλεί τον Θεουλή στο on-field review!
78’ Παίρνει πίσω την απόφαση του ο Θεουλή και δίνει κίτρινη στον Τρισκόφσκι για επιθετικό φάουλ!
83’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Φιλιώτης και Ζράντι αντί Μαυρία και Νταμπό.
87’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Μάμας και Κάσας αντί Πονς και Άλτμαν.
89’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Ροσάλες, μόλις έξω!
** Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+2’ Απειλεί ο Απόλλων! Σουτ του Ντιγκινί στην περιοχή, έξω!