Μεγάλο διπλό πανηγύρισε την Τρίτη 08 Νοεμβρίου 2022 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας η Lemesos Volleyball. Οι «ροζ» κέρδισαν στο ντέρμπι τετράδας στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» την Ανόρθωση με 1-3 σετ σε 98’ και έκανε σημαντικό βήμα.
Η Ανόρθωση που έπαιξε το βόλεϊ που συνήθισε τους φίλους της ομάδας στο δεύτερο σετ, και έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και οπισθοχώρησε.
Πραγματικό ντέρμπι έγινε στο πρώτο σετ μεταξύ δυο ισοδύναμων ομάδων με την Lemesos Volleyball να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα που έφθασε τους δυο πόντους 19-21. Η Ανόρθωση αντέδρασε ισοφάρισε 22-22. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος και στους έξτρα πόντους με την Lemesos Volleyball να κατορθώνει να παίρνει τους πόντους που ήθελε και σε 37’ επικράτησε 29-31 ανοίγοντας το σκορ.
Η Ανόρθωση με το βάρος του 0-1 μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 05-03 και αύξησαν σε 08-04 και ξέφυγε και άλλο 14-05. Η «Μεγάλη Κυρία» κυριάρχησε στο δεύτερο σετ το οποίο κέρδισε με 25-08 σε 16’ και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.
H Lemesos Volleyball ξεκίνησε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 01-05 και διατήρησε το πάνω χέρι μέχρι τα μέσα του σετ 11-16.. Οι «ροζ» έκτισαν διαφορά δέκα πόντων 13-23 και κέρδισαν το σετ τελικά με 14-25 σε 21’ και επανάκτησε την πρωτοπορία στο σκορ 1-2.
Στο τρίτο σετ η Lemesos Volleyball κατάφερε να προηγηθεί 06-09, αλλά η Ανόρθωση ισοφάρισε σχεδόν άμεσα 09-09. Στη συνέχεια η ομάδα του Α. Σπύρου ήταν καλύτερη και ξέφυγε με πέντε 11-16. Το μομέντουμ του σετ δεν άλλαξε με την Lemesos Volleyball να διατηρεί το προβάδισμα παρά την προσπάθεια της Ανορθώσεως που μείωσε στο -1 18-19. Με σερί 01-06 οι «ροζ» επικράτησαν με 19-25 και εξασφάλισαν τη νίκη με 1-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (N. ΓΚΙΤΖΕΚΟΣ): Januario, Χαραλάμπους, Magiagowski, Ζεμπύλα, Flores, Bασιλείου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Δημητρίου, Στ. Ιωάννου, Τζιακίδου.

LEMESOS VOLLEYBALL(Α.ΣΠΥΡΟΥ): Fusiger, Σιαπάνη, Van der Veen, Στυλιανού, Gonsalves, A. Iωάννου – Λίμπερο: Μιχαήλ , Καραολή – Αλλαγές: Dobrasinovic, Λάσπου, Λοϊζου, Κέστα.