Αήττητο ήταν και… πάει για τη Φενέρ. Η Μπαρτσελόνα μπορεί να… καρδιοχτύπησε στο τέλος, όμως τελικά νίκησε τους Τούρκους με σκορ 81-80, και τους υποχρέωσε στην πρώτη τους ήττα μετά από 6 αγωνιστικές. Με αυτόν τον τρόπο, οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 4-2, με τη Φενέρ να πέφτει στο 5-1.
Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να ελέγχει το παιχνίδι, έφτασε μέχρι και στο +16 (60-44), όμως είδε τη Φενέρ να επιστρέφει με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο και να διεκδικεί τη νίκη. Μια λάθος επιλογή του Μότλεϊ στην τελευταία επίθεση, κατά την οποία η τουρκική ομάδα χρειαζόταν τρίποντο ισοφάρισης όμως ο Αμερικάνος επέλεξε να καρφώσει, έδωσε τελικά τη δύσκολη νίκη στην ομάδα του Σάρας.
Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νίκο Λαπροβίτολα. Ο Αργεντινός πέτυχε 26 πόντους με 5/8 τρίποντα, και ουσιαστικά «κουβάλησε» επιθετικά την Μπαρτσελόνα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Κομβικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκολα Κάλινιτς, που σκόραρε 14 πόντους και το τρίποντο που ουσιαστικά έκρινε το ματς.
Για τη Φενέρ, σε τρομερή μέρα ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ, με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς ο Μαχμούτογλου, που έβαλε 11 πόντους, όλους στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Παουλί, Σανλί 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 14 (2), Σατοράνσκι 2 (1/2 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 26 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αμπρίνες 1 (0/5 τρίποντα), Χίγκινς 3, Τόμπι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8, Νάτζι 4.

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 23 (9/12 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιρσέν 2, Χαζέρ 6, Γουίλμπεκιν 6 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Έντουαρντς 2, Μαχμούτογλου 11 (3/5 τρίποντα), Χέιζ – Ντέιβις 3, Πιερ, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 11 (1), Μπούκερ 4, Καλάθης 8 (2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).