Με νίκες συνέχισαν στην πορτογαλική λίγκα Μπενφίκα και Πόρτο με τους «αετούς» να επικρατούν με 4-2 εντός έδρας της Ρίο Άβε του Ανδρέα Σάμαρη και τους «δράκους» να κερδίζουν εύκολα εκτός έδρας με 2-0 την Πορτιμονένσε.
Στο «Ντα Λουζ» η Ρίο Άβε έκανε το… λάθος να προηγηθεί με 1-0 στο 6ο λεπτό με γκολ του Φάμπιο Ρονάλντο. Στο 13′ ο Γκονσάλο Ράμος ισοφάρισε και έξι λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Ρίο Άβε πέτυχε το αυτογκόλ της σεζόν δίνοντας το προβάδισμα με 2-1 στους γηπεδούχους. Ο Ράμος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 3-1 για την ομάδα του.
Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε με συντήρηση δυνάμεων για τη Μπενφίκα, η οποία πέτυχε το 4-1 με τον Μούσα. Στο 66′ ο Σάμαρης πέρασε στο ματς και καταχεικροτήθηκε από τους φίλους της Μπενφίκα με τον Έλληνα χαφ να δακρύζει από συγκίνηση. Στο 86ο λεπτό ο Γκούγκα μείωσε σε 4-2 για τη Ρίο Άβε, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά η Πορτιμονένσε υποδέχθηκε την Πόρτο, με την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 22′ με τον Οτάβιο να κάνει το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Πόρτο μπήκε με στόχο να «καθαρίσει» το ματς και το πέτυχε στο 52ο λεπτό με τον Πέπε να κάνει το 0-2 για τους «δράκους» οι οποίοι παραμένουν στο -3 από τη Μπενφίκα που προελαύνει στο πρωτάθλημα.
Τα αποτελέσματα:
Παρασκευή 7/10
Ζιλ Βισέντε-Εστορίλ 0-1 (Λεά 90+6)
Σάββατο 8/10
Σάντα Κλάρα-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-2 (90+5 Ταγκάουα- 29′ Μορίτα, 90′ Νούνο Σάντος)
Πορτιμονένσε-Πόρτο 0-2 (22′ Οτάβιο, 52′ Πέπε)
Μπενφίκα-Ρίο Άβε 4-2 (6′ Φ.Ρονάλντο, 86′ Γκούγκα- 13′,45+1 Ράμος, 19′ Ζόναταν (αυτ), Μούσα 62′)
Πάσος Φερέιρα-Γκιμαράες (22:30)