Η Νέα Σαλαμίνα μπορεί να αγχώθηκε, όμως στην ημίωρη παράταση κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Πέγειας 2014 και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου επικρατώντας με 3-1, στο «Αμμόχωστος»
Το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια τελείωσε στο 1-1. Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Ντορεγκαράι στο 6ο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, από τα 11 βήματα, με τον Ουεσλατί στο 45+1’.
Όσο και να έψαξε το γκολ η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη στο β’ μέρος, αυτό δεν ήρθε ποτέ και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, η Νέα Σαλαμίνα… ξέσπασε και δεν άφησε σημάδια… ελπίδας στην Πέγεια 2014.
Στο 92’ ο Νικολάου έγραψε το 2-1, ενώ στο 96’ ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Λέουκο (90′ Σεργίου), Ντάτκοβιτς, Nτιακιτέ, Φιακάς (65′ Νικολάου), Φράγκος (46′ Καρλίτος), Μιγκελίτο (79′ Φλοριάν), Φελίπε, Σταλόνε (46′ Μποτεάκ), Μπανζά (55′ Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Μελισσάς, Άδωνη, Μάντζεκ, Κουμουρής, Μαργκάσα, Βίκτωρος.

Πέγεια 2014 (Κοκκονής): Μπιελίκοφ, Φέλιξ, Μπεν-Κμαγιάλ (85′ Μίλερ-98′ Χρυσοστόμου), Ουεσλατί (85′ Βαν Βέλζεν), Λουκαΐδης (74′ Ροτζέριο), Φερνάντεζ (66′ Κοσκόρ), Σάββα, Βλάιτερ (66′ Χαραλάμπους), Βελκόφ, Στεφάνου, Γιαννούτσος.
Στον πάγκο: Καϊρίνος, Γιοβάνοβιτς, Μακρής, Διονυσίου, Γεωργίου, Μιχαηλίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντορεγκαράι (πεν. 6′) / Ουεσλατί (πεν 45+1′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φράγκος, Λέουκο, Ντιακιτέ / Βλάιτερ, Χαραλάμπους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
6′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντορεγκαράι ανοίγει το σκορ με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Μπανζά, μετά από ανατροπή του Σάββα.
32′ Κίτρινη στον Φράγκο.
36′ Δοκάρι για την Πέγεια 2014 με τον Φερνάντεζ.
37′ Σουτ του Μπανζά, ο Μπιελίκοφ μπλοκάρει.
41′ Ο Ντορεγκαράι έκανε την κεφαλιά, όμως ο Μπιελίκοφ μάζεψε με διπλή προσπάθεια.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45′ Πέναλτι για την Πέγεια 2014 σε ανατροπή του Λέουκο στον Φερνάντεζ.
45+1′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ουεσλατί εκτελεί και ισοφαρίζει.
Καρλίτος και Μποτεάκ αντί Φράγκου και Σταλόνε.
55′ Κλίμοβιτς στη θέση του Μπανζά.
58′ Κίτρινη στον Βλάιτερ.
59′ Νέα κεφαλιά του Ντορεγκαράι στην οποία είχε «απάντηση» ο Μπιελίκοφ.
65′ Ο Νικολάου αντικαθιστά τον Φιακά.
66′ Κοσκόρ και Χαραλάμπους μέσα, Φερνάντεζ και Βλάιτερ έξω.
74′ Ροτζέριο στη θέση του Λουκαΐδη.
78′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με το πλασέ του Μποτεάκ να φεύγει εκατοστά έξω.
79′ Φλοριάν εντός, Μιγκελίτο εκτός.
85′ Μίλερ και Βαν Βέλζεν αντί των Μπεν-Κμαγιάλ και Ουεσλατί.
87′ Κίτρινη στον Χαραλάμπους.
88′ Κίτρινη στον Λέουκο.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Σουτ του Κλίμοβιτς, μαζεύει ο Μπιελίκοφ.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.
Ο Σεργίου στη θέση του Λέουκου.
ΕΝΑΡΞΗ Α’ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.
92′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Νικολάου με ωραίο αριστερό σουτ δίνει εκ νέου προβάδισμα στη Νέα Σαλαμίνα.
96′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Νικολάου, σκοράρει το δεύτερο του τέρμα.
98′ Ο Μίλερ αφήνει τη θέση του στον Χρυσοστόμου.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.
119′ Κίτρινη στον Ντιακιτέ.