Με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα, η ΕΝΠ πήρε σπουδαία νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας στο «Τάσος Μάρκου» με 2-0! Ο Ρουσιάς, ο οποίος μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή στο 68’, άνοιξε το σκορ στο 80’ και πριν κοπάσουν τα πανηγύρια, οι «βυσσινί» πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ντα Σίλβα στο 82’, παίρνοντας μια νίκη-χρυσάφι και μία… βαθιά βαθμολογική για τη συνέχεια! Υστέρησε η Νέα Σαλαμίνα από προηγούμενες εμφανίσεις της, σε ένα παιχνίδι που δεν έφτασε γενικώς σε ψηλά επίπεδα από πλευράς ποιότητας.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά (74′ Μέιρα), Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (68′ Ρουσιάς), Κοτσώνης, Μαυρουδής (74′ Βούκσεβιτς), Ντρέσκα (46′ Εχμάν), Λαμί (68′ Γεβρέμοβιτς).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Εχμάν, Ρουσιάς, Μέιρα, Τζεβρέμοβιτς, Κολωνιάς, Κατσιάρης, Μότης, Πρωτοπαπάς, Λέβι, Γαβριήλ. Βούκσεβιτς.
Ν.ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σεργίου, Οφόρι, Άδωνη, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ (57′ Καρλίτος), Λιμπόμπε (57′ Μποτεάκ), Φράγκος (85′ Τσίκο), Φελίπε, Φλοριάν.
Στον πάγκο: Καλανίδης, Παύλου, Τσίκο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Μποτεάκ, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λεουκό.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

** Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής στη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μελισσάς ένιωσε ενοχλήσεις και τη θέση του πήρε ο Κίσσας.

-Έναρξη αγώνα.

2’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Σουτ του Χριστοφή από κοντά στην περιοχή, έξω!

16’ Σουτ από τον Κωνσταντίνου, έξω! Καλή στιγμή για την ΕΝΠ.

31’ Σουτ του Ντιαβαρά, απέκρουσε ο Κίσσας.

32’ Ζήτησαν πέναλτι στην ΕΝΠ για μαρκάρισμα του Μάντζεκ στον Βουτσένοβιτς, κοντά ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση.

43’ Σουτ από τον Λιμπόμπε, απέκρουσε ο Κόστιτς.

44’ Κίτρινη στον Ντα Σίλβα για διαμαρτυρία και στον προπονητής της ΕΝΠ, Μαρίνο Σατσιά, για τον ίδιο λόγο.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

46’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Εχμάν αντί του Ντρέσκα.

57’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Μποτεάκ και Καρλίτος αντί Λιμπόμπε και Μάντζεκ.

62’ Καλό σουτ του Σεργίου, έδιωξε ο Κόστιτς.

65’ Κίτρινη στον Φράγκο.

67’ Κίτρινη στον Εχμάν.

68’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Ρουσιάς και Γεβρέμοβιτς αντί Βουτσένοβιτς και Λαμί.

74’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Ο Μέιρα αντί του Ντιαβαρά, Βούκσεβιτς αντί Μαυρουδή.

74’ Αλλαγές για Ν.Σαλαμίνα. Έξω Άδωνη και Φλοριάν, μέσα Λεουκό και Ντορεγκαράι.

78’ Ο Ρουσιάς στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώνεται καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Αλλαγή απόφασης, μετράει το γκολ του Ρουσιά! 1-0 η ΕΝΠ!

82’ 2-0 η ΕΝΠ με πλασέ του Ντα Σίλβα!

85’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τσίκο αντί του Φράγκου.