Τεράστιος Άρης πανηγύρισε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της Λεμεσού.
Η Ελαφρά Ταξιαρχία επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα στο Τσίρειο, ανέβηκε στην 2η θέση και απέχει μόλις δύο βαθμούς από την κορυφή και την πρωτοπόρο Πάφος FC.
Ο Άρης ανέβασε στροφές στην επανάληψη, πέτυχε ένα γκολ στο 50′ που ακυρώθηκε αλλά δεν τον πήρε από κάτω.
Στο 76′ ο Κακόρν άνοιξε το σκορ, στο 89′ ο Ντζαβέ έκανε το 2-0 και το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στεπίνσκι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

2′
Απειλεί ο Απόλλωνας. Ξεδιπλώθηκαν ωραία οι τυπικά γηπεδούχοι, ο Γιόστεν έδωσε στον Πίττα ο οποίος γύρισε αλλά ο Βανά σε ετοιμότητα έπεσε και μάζεψε την μπάλα.
6′ Έσκασε η μπάλα στην περιοχή του Απόλλωνα αλλά ο Βουκασίν έδιωξε μπροστά από τον Μπαμπίκα.
18′ Είναι καλός ο ρυθμός της αναμέτρησης, αλλά χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
23′ Βάζει πίεση ψηλά ο Άρης, αναγκάζει την άμυνα του Απόλλωνα σε λάθη αλλά ακόμα να απειλήσει.
24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ζράντι πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, έπιασε το σουτ αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Βανά.
41′ Απειλεί ο Άρης. Ο Μποακί έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Μπένγκτσον, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Ρομπέρζ και έφυγε κόρνερ.
43′ Κίτρινη κάρτα στον Κολ για φάουλ στον Μπαμπίκα.
44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Χέντι έφυγε γρήγορα μπροστά, βρέθηκε απέναντι από τον Βανά και λίγο πλάγια, έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Άρη.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο τραυματίας Ρομπέρζ έμεινε στα αποδυτήρια και στην θέση του πέρασε ο Αρτυματάς.
50′ Σκοράρει ο Άρης με τον Μαγιαμπέλα αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Ο Αφρικανός ήταν εκτεθειμένος την ώρα που πήρε την πάσα από τον Κακόριν.
70′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο  Γιόστεν βγήκε απέναντι στον Βανά αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.
76′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Ο Γιαμπλόνσκι έκανε την συρτή μπαλιά από δεξιά και ο Κακόριν με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

89′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ ο Άρης. Ο Στεπίνσκι έδωσε στον Ντζαβέ ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς.
90+4′ ΓΚΟΛ. 0-3. Ο Στεπίνσκι με πέναλτι νίκησε τον Γιοβάνοβιτς και έκανε το 3-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Βουκασίν, Ρομπέρζ (46′ Αρτυματάς), Χαμάς, Κολ (79′ Βα) Χάμπος (60′ Ρέθιο), Ζράντι, Γιόστεν, Πίττας, Χέντι (60′ Ντιγκινί)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Καμπράλ, Σαχάρ, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Ονγκέντα,  Πινακάς, Νταμπό

ΑΡΗΣ: Βανά, Μποακί, Μπένγκτσον (85′ Ντζαβέ), Γιαγκό (85′ Μεντοιούπ), Μαγιαμπέλα (68′ Στεπίνσκι), Στρούσκι, Μουσούντα, Μπρόρσον, Ζόκε (64′ Γιανμπλόνσκι), Μπαμπίκα, Κακόριν
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο,  Πανκόφ.

ΣΚΟΡΕΡ: 76′ Κακόρν, 89′ Ντζαβέ, 90+4′ Στεπίνσκι (π.)