Την τρίτη διαδοχική νίκης της στη Bundesliga και έκτη σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε η Μπάγερν, που διέλυσε τη Μάιντς με 6-2 στο Μόναχο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην πρώτη θέση με ματς περισσότερο από την δεύτερη Ουνιόν Βερολίνου.
Ο Μανέ ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι σε… μεγάλα κέφια, καθώς σέρβιρε δύο γκολ σε Γκνάμπρι και Γκορέτσκα, ενώ ενδιάμεσα ο Σενεγαλέζος εξτρέμ σκόραρε με πέναλτι, για το 3-0 των Βαυαρών!
Οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλό δοκάρι στο 32’, με το σκορ στο 2-0 εναντίον τους, με Μπούρκαρντ και Λι, είδαν τον Ούλραιχ να κάνει πέναλτι στον πρώτο αλλά να αποκρούει την εκτέλεση του, ενώ μείωσαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Βιντμέρ στην 100η του συμμετοχή στο πρωτάθλημα.
Η Μπάγερν πέτυχε άλλα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσούπο Μότινγκ να… αναλαμβάνει δράση, μετά την ασίστ στον Μουσιάλα για το 2-0. Έχοντας δοκάρι στο 54’ -όπως και ο Μουσιάλα στο 63ο λεπτό- και γκολ στο 84’, ενώ ενδιάμεσα ο Τελ ήρθε από τον πάγκο και πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ…

Η Λειψία επικράτησε εντός έδρας της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-1 και ανέβηκε στην Πέμπτη θέση της βαθμολογίας, την ώρα που ο αντίπαλός της φιγουράρει πλέον στην… 16η και τα μπαράζ!
Οι «κόκκινοι ταύροι» πήραν προβάδισμα με το… συνήθη ύποπτο Ενκουνκού να σκοράρει στην πρώτη τους αξιόλογη ευκαιρία, φτάνοντάς παράλληλα τα εννιά γκολ στο πρωτάθλημα.
Ενώ ο Βέρνερ… καθάρισε την μπουγάδα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στην επανάληψη με το τρίτο του γκολ στα ισάριθμα τελευταία ματς, καθώς οι «ασπιρίνες» δεν κατάφεραν να απειλήσουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης με την ισοφάριση.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Βόλφσμπουργκ την αναμέτρηση με τη Μπόχουμ, όπως μαρτυράει και το τελικό 4-0 υπέρ της…
Οι «λύκοι» είδαν τους Άρνολντ και Φέλιξ Ενμετσά να συνεργάζονται δύο φορές, με τον πρώτο να εκτελεί φάουλ και τον δεύτερο να σκοράρει με ισάριθμες κεφαλιές… ανοίγοντας λογαριασμό για φέτος.
Ενώ ο σκόρερ συνδυάστηκε ωραία με τον αδερφό του Λούκας στο 60ο λεπτό, αλλά το σουτ του δεύτερου σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, που χρησιμοποίησαν τον Κώστα Σταφυλίδη αλλαγή στο 73’, αλλά παρέμειναν χωρίς βαθμό εκτός έδρας και προτελευταίοι.