Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμίλιο Ζελάγια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Καρμιώτισσα πήρε σημαντική νίκη επί του Ολυμπιακού στο «Αμμόχωστος» με 1-0. Είναι η 2η σερί νίκη της ομάδας των Πολεμιδιών μετά την επιτυχία επί του Άρη, ενώ οι «μαυροπράσινοι» έμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς ακόμη να γευτούν τη χαρά της νίκης. Οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να σκοράρουν, με τον Ολυμπιακό να έχει δοκάρι με τον Σάλι στο 52’ και τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους ως το τέλος…

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Μαλόν (75′ Σελούτσκα), Χούμποτσαν, Τάντι (90+2′ Αγγελή), Οικονομίδης (75′ Χουσμπάουερ), Μπεν Σαλάμ, Ελ Αλουχί, Ντούμπια, Μεντιμόρετς, Χατζηβασίλης (67′ Ντούρις), Ζελάγια.
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λούκοφ, Σελούτσκα, Πονστάφσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Αγγελή, Ντούρις, Νεοφύτου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Έσελινγκ, Ιωάννου (46′ Ευτυχίδης), Καρτασιάν, Μπάρντι, Σάλι (78′ Ζευκής), Γκεριέ, Ψύχας (46′ Δόσης), Πεχλιβάνης (68′ Σλόγκαρ), Νάνι, Χέντρικς (78′ Κορόμα).
Στον πάγκο: Τσαρλς, Χριστοφόρου, Μουκτάρης, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Δόσης, Ευτυχίδης, Σλόγκαρ, Κυριάκου, Ζευκή, Χατζημιτσής, Κορόμα.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
** Προκύπτει πρόβλημα λειτουργίας με το VAR στο στάδιο «Αμμόχωστος» και στον αγώνα Καρμιώτισσα-Ολυμπιακός. Γι’ αυτό το παιχνίδι άρχισε με 5λεπτη καθυστέρηση.
-Έναρξη αγώνα.
4’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Σουτ του Χατζηβασίλη η μπάλα στο δοκάρι, νέο σουτ από τον Ντούμπια, έξω!
9’ Νέα καλή φάση για τους γηπεδούχους. Μετά από εκτέλεση φάουλ, το πλασέ του Μεντιμόρετς από κοντά, έδιωξε σε κόρνερ ο Μολ.
26’ Κεφαλιά από τον Χέντρικς, απέκρουσε ο Κνόμπλοχ. Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό.
36’ Κίτρινη στον Γκεριέ.
38’ Κίτρινη στον Μεντιμόρετς.
42’ Σουτ του Μπεν Σαλά, απέκρουσε ο Μολ.
45’ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ! Ο Χέντρικς βρίσκει στο πόδι τον Χατζηβασίλη και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση.
45+1’ 1-0 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ! Ο Ζελάγια βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα από την άσπρη βούλα!
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46’ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ευτυχίδης και Δόσης στη θέση των Ψύχα και Ιωάννου.
47’ Σουτ του Πεχλιβάνη, κόντραρε η μπάλα, κόρνερ.
52’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Σάλι βγήκε μόνος, έκανε το σουτ αλλά βρήκε το δοκάρι!
59’ Κίτρινη στον Χούμποτσαν.
67’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Ντούρις αντί του Χατζηβασίλη.
68’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σλόγκαρ στη θέση του Πεχλιβάνη.
68’ Σουτ του Ντούμπια, μόλις έξω!
75’ Αλλαγές για Καρμιώτισσα. Σελούτσκα και Χουσμπάουερ αντί Μαλόνε και Οικονομίδη.
78’ Αλλαγές για Ολυμπιακό. Κορόμα και Ζευκής αντί Χέντρικς και Σάλι.
81’ Πέναλτι για την Καρμιώισσα για χέρι του Ευτυχίδη. Εξετάζεται η φάση από το VAR, πάει στο on-field review. Παίρνει πίσω την απόφασή του ο Κουμή, αφού η μπάλα βρήκε στο κεφάλι και στο πόδι του παίκτη του Ολυμπιακού!
85’ Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ.
90+2’ Αλλαγή για Καρμιώτισσα. Αγγελή αντί Τάντι.