Απίθανα πράγματα στην Βαρκελώνη σε ένα παιχνίδι που στην επανάληψη είχε πραγματικά τα πάντα. Η Βαλένθια προηγήθηκε με ωραία κεφαλιά του Γκάμπριελ στο ξεκίνημα της επανάληψης (53‘, 0-1), όμως σχεδόν στην επόμενη φάση η Εσπανιόλ ισοφάρισε με πολύ ωραίο σουτ του Χοσέλου (56’).
Μάλιστα οι Καταλανοί γύρισαν το σκορ με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής του Νταρντέρ (83’) και έδειχναν να κρατάνε την νίκη στα χέρια τους, όταν αποβλήθηκε ο Μάρκος Αντρέ (85’) για χτύπημα εκτός φάσης.
Κι όμως στις καθυστερήσεις, έγινε το απίστευτο. Πρώτα αποβλήθηκε ο Μπρέιθγουεϊτ για νέο χτύπημα εκτός φάσης και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων μία απομάκρυνση του Τσούμερτ εκτός περιοχής έφερε ως μάννα εξ’ ουρανού το 2-2, αφού ο Άλβαρο άφησε την μπάλα πιστεύοντας ότι καταλήγει άουτ, όμως εκείνη κατέληξε στα δίχτυα του, ένα λάθος που κόστισε την νίκη στην ομάδα του!