Ο Άρης επέστρεψε στην κορυφή με… πάρτι! Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι επικράτησε άνετα με 3-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» του Ακρίτα Χλώρακας και βρίσκεται μόνος στην 1η θέση με 12 βαθμούς! Το σκορ άνοιξε στο 11’ ο Μπένγκτσον με ωραίο πλασέ έπειτα από ντρίπλα του Κακόριν, ενώ ο Σουηδός στο 33’ διπλασίασε τα τέρματα του ίδιου και την ομάδας του με πανέμορφο τελείωμα για το 2-0.
Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γκομίς στο 78’ μετά από εξαιρετική κάθετη του Μαγιαμπέλα και εξαιρετική ντρίμπλα στον Περντρένου.
Οι γηπεδούχοι, παρέμειναν στην 10η θέση έχοντας 4 βαθμούς. Ο Καζού αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 50’ και θα χάσει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» με ΑΕΚ ή Απόλλων.

ΑΚΡΙΤΑΣ (Μπαντία): Περντρέου, Σέχιτς, Ντράμε, Μπαλταζάρ, Καραγιάννης (46′ Φολιέρ), Άμπραχαμ, Εράσο (90+3′ Βάσου), Αραούχο, Βαράντα (46′ Τζαβάντ), Δημοσθένους (70′ Αμπντουσαλάμοφ), Ραμίρες (70′ Πικής).
Στον πάγκο: Καστελιάνι, Ονόντι, Αλεκσέεφ, Βασιλείου, Φοφανά, Κονέ, Καρπίνια.

ΑΡΗΣ (Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Μποακιέ, Μπρόρσον, Μουσούντα, Καζού, Ζόκε (68′ Γιαμπλόνκσι), Μπράουν (46′ Στρούσκι), Μπένγκτσον (56′ Μαγιαμπέλα), Μπαμπίκα (68′ Ντζιαβέ), Γκομίς, Κακόριν (46′ Σικόρσκι).
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο.

ΣΚΟΡΕΡ: – / Μπέγκτσον (11′, 33′), Γκομίς (78′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραγιάννης, Φοριέλ / Κακόριν, Μπένγκτσον, Καζού (3η), Σικόρσκι, Ντζιαβέ.

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
9′ Σουτ του Ραμίρες από πολύ καλή θέση, ο Μπρόρσον έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.
11′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Κακόριν έκανε την ντρίμπλα, η μπάλα έφτασε στον Μπέγκτσον ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής ανοίγει το σκορ.

14′ Κίτρινη στον Καραγιάννη.
17′ Σουτ του Μπέγκτσον, πέφτει και απομακρύνει ο Περντρέου.
25′ Κεφαλιά του Ζόκε, άουτ.
31′ Κίτρινη στον Κακόριν.
33′ ΓΚΟΛ 0-2. Η άμυνα του Ακρίτα δεν έδιωξε καλά, ο Μπένγκτσον επωφελήθηκε και με ωραίο σουτ πέτυχε το δεύτερο του τέρμα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για φάουλ, όμως δεν βρήκαν κάτι το αντικανονικό.

36′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εράσο, λίγο έξω.
40′ Λάθος του Άμπραχαμ, ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή, όμως ο Περντρέου έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
45′ Ψαλιδάκι του Ραμίρες, πάνω από την εστία.
45+1′ Κίτρινη στον Μπέγκτσον.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης και ο Μπένγκτσον… κάνουν ότι θέλουν στο «Στέλιος Κυριακίδης» και δίκαια οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 2-0. Το σκορ μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο για την ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι, αφού έχασε κι’ άλλες ευκαιρίες, ενώ ο Ακρίτας έχει μια φλύαρη κατοχή καθώς απείλησε μόνο μια φορά από στημένη φάση.

Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σικόρσκι και Στρούσκι εντός, Κακόριν και Μπράουν εκτός.
Διπλή αλλαγή και για τον Ακρίτα. Φοριέλ και Τζαβάντ μέσα, Καραγιάννης και Βαράντα έξω.
50′ Κίτρινη στον Καζού που ήταν στο όριο και χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων.
53′ Σουτ του Μπαλταζάρ, απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βανά Άλβες.
55′ Kίτρινη στον Σικόρσκι.
56′ Μαγιαμπέλα αντί Μπένγκτσον.
60′ Κίτρινη στον κόουτς Μπαντία.
68′ Οι Γιαμπλόνσκι και Ντζιαβέ αντικαθιστούν τους Ζόκε και Μπαμπίκα.
70′ Αμπντουσαλάμοφ και Πικής αντί Δημοσθένους και Ραμίρες.
78′ ΓΚΟΛ 0-3: O Mαγιαμπέλα έδωσε ωραία κάθετη πάσα στον Γκομίς που προσπέρασε και τον Περντρέου βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα.

83′ Κίτρινη στον Ντζιαβέ.
87′ Κίτρινη στον Φοριέλ.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3′ Bάσου στη θέση του Εράσο.