Πρώτες βαθμολογικές απώλειες για τον Απόλλων που συμβιβάστηκε στο 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα, μετά από ένα ισοδύναμο και συναρπαστικό ματς.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο σκορ με το Φελίπε στο 23 και ισοφάρισε ο Απόλλων με πέναλτι του Πινακά στο 41’.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Φράγκος,(70′ Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι, (70 Φλοριάν), Οφόρι, (76′ Νικολάου),Τιάγκο, (90′ Μποτεάκ), Φελίπε, (76′ Κουμουρής), Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Kαλανίδης, Τσίκο, Λιπόμπε, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Μποτεάκ, Νικολάου, Φλοριάν, Λέικο, Μαργκάσα, Καλογήρου, Φιάκας

ΑΠΟΛΛΩΝ (Ντ.Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, (88′ Καμπράλ) Σπόλιαριτς, (60′ Ρέθιο) Σαχάρ, (76′ Χάμπος), Πινακάς, Γιόστεν, (60′ Αλεσάμι), Πίττας
Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεισότο, Αρτυματάς Πειμπέρνς, Καμπράλ, Αλεσάμι, Χάμπος, Ονγκέντα, Ρέθιο

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

Καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα λόγω προβλήματος στο VAR.
Μετά από καθυστέρηση 5 λεπτών, άρχισε το παιχνίδι.
Περίπου 3.500 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες του Αμμόχωστος.
4′ Ωραία κίνηση και σουτ του Γιόστεν, απέκρουσε ο Κίσσας.
8′ Ο Πίττας έπιασε ένα δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Κίσσα σε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.
14′ Κεφαλιά του Βουκασίν, απέκρουσε σταθερά ο Κίσσας.
23′  ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Φελίπε έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Γιοβάνοβιτς, πήρε παράξενο φάλτσο, με τον β’ βοηθό να υποδεικνύει ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή.
Ακολούθως έγινε ο έλεγχος από το VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά.

31′ Γύρισμα του Μαυρία, ανενόχλητος ο Γιόστεν με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
39′ Κερδίζει πέναλτι ο Απόλλωνας σε μαρκάρισμα του Κατσικά στον Γιόστεν.
41′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Πινακά.
45′
Απειλεί η Νέα Σαλαμίνα. Το σουτ του Φράγκου από καλή θέση σταμάτησε στο κεφάλι του Μαυρία.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.

Ανοικτό το ματς με εναλλασσόμενη την υπεροχή από τις δύο ομάδες.

55΄Ο Γιοβάνοβιτς αποκρούει με το κεφάλι!!! προ του Ντορεγκαράι, που έβγαινε επικίνδυνα στην περιοχή του Απόλλων.

58′ Ο Κίσσας αποκρούσει το δυνατό κτύπημα φάουλ από το Γιόστεν.

66′ Ο Ρέθιο από ευνοϊκή θέση, σουτάρει και στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κίσσα.

Ο Απόλλων δείχνει να πατά καλύτερα στο γήπεδο, όμως δεν έχει φτιάξει μεγάλη ευκαιρία μπροστά στην εστία του Κίσσα.

Από τη μία περιοχή στην άλλη η μπάλα με τους δύο προπονητές να προβαίνουν σε τέσσερις αλλαγές θέλοντας να δουν τις ομάδες τους να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

80′ Ο Χάμπος δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση, με τον Κίσσα έτοιμο να αποκρούσει σταθερά.

84′ Ο Ντιακιτέ παίζει επικίνδυνα πάνω στον Πίττα. Αρχικά δίνεται μόνο φάουλ και κίτρινη κάρτα, αλλά στη συνέχεια με υπόδειξη του VAR ο διαιτητής αλλάζει την απόφαση και δείχνει κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των γηπεδούχων.

90+2 Φοβερή ευκαιρία από το Μαυρία που προ κενής εστίας δεν βρήκε την μπαλιά για α την σπρώξει στα δίχτυα.