Εντός έδρας νίκη μετά από δύο διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες πανηγύρισε η Λιλ, η οποία επικράτησε 2-1 της αξιόμαχης Τουλούζ και παρέμεινε στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.
Η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού, Πάουλο Φονσέκα, ευτύχισε να προηγηθεί στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε, στο 5ο λεπτό, μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια και υπέροχο τελείωμα του Ντέιβιντ. Ωστόσο, η Τουλουζ αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48′), μετά από αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και γκολ του Τσαϊμπί, πριν ο Ουνάς απαντήσει άμεσα (53′), στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Αντρέ, για το τελικό 2-1.
Στο έτερο παιχνίδι της ημέρας για την κορυφαία κατηγορία της Γαλλίας, η Μονπελιέ μπορεί να ισοφαρίστηκε από την Στρασμπούρ στο 85′, αλλά τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 2-1, χάρη σε μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαβανιέ, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ο Νορντίν είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17′, πριν δει ένα ακόμα τέρμα του να ακυρώνεται από τον VAR, για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 85′ ο Ντιαλό ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, αλλά τελικά η Μονπελιέ πήρε την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, χάρη στο πέναλτι του Σαβανιέ, αφήνοντας την Στρασμπούρ να ψάχνει ακόμα το πρώτο της τρίποντο.