Μεγάλος νικητής ο Άρης στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού κόντρα στην ΑΕΛ.  Η Ελαφρά Ταξιαρχία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο πρώτο ημίχρονο, το γύρισε στην επανάληψη, και έστειλε μήνυμα πως είναι ξανά εδώ!
Το σκορ άνοιξαν οι γαλαζοκίτρινοι μόλις στα 20 δευτερόλεπτα με αυτογκόλ του Γιαγκό στην προσπάθεια του να απομακρύνει, τη συρτή σέντρα του Κάσα.
Στην επανάληψη, η ομάδα του Σπιλέφσκι μπήκε δυνατά και κατάφερε να βρει νωρίς την ισοφάριση με κεφαλιά του Μαγιαμπέλα στο 50′ (1-1). Η ολική ανατροπή ήρθε στο 87′ με δυνατό πλασέ του Μπαμπίκα (που πέρασε ως αλλαγή), εντός περιοχής, διαμορφώνοντας το 2-1.
Κάπως έτσι ο Άρης μπήκε με το… δεξί στη νέα σεζόν και πήρε τους πρώτους του τρεις βαθμούς.

ΑΡΗΣ (ΣΠΙΛΕΦΣΚΙ): Βανά Άλβες, Γιαγκό, Mπρόρσον, Μουσούντα, Καζού (90+1′ Ντελμίρο), Μπράουν (64′ Γιαμπλόνσκι), Σόκε, Σπόλιαριτς (46′ Ντζιαβέ), Μαγιαμπέλα, Μπένγκστον (79′ Σλόγκαρ), Σικόρσκι (46′ Μπαμπίκα).
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Χρυσοστόμου, Πηλέας, Πάνκοφ.

ΑΕΛ (ΣΙΛΑΣ): Μουριέλ, Σάντος, Μπάστο, Τεϊσέιρα, Ντα Σίλβα (79′ Φραντζής), Ζντραβκόφσκι, Κοντινέλα (71′ Παντελή), Παπαφώτης (46′ Τσιμπόλα), Μιραλάς, Κάσα, Τσέποβιτς (84′ Μιλιντσεάνου).
Στον πάγκο: Φερνάντες, Φραντζής, Μακρής, Λουκά, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Πάβλοβιτς, Ιωάννου.

ΣΚΟΡΕΡ: Μαγιαμπέλα (50′), Μπαμπίκα (87′)/  Γιαγκό (1′ αυτογκόλ)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπένγκστον, Μπράουν, Σπιλέφσκι, Καζού / Ζντραβκόφσκι, Σάντος.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
1′ ΓΚΟΛ 0-1. Αυτογκόλ ο Γιαγκό που προσπάθησε να απομακρύνει μετά από συρτή σέντρα του Κάσα που έκανε τρομερή ατομική ενέργεια και μπήκε στην περιοχή.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μιραλάς εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπάστο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βανά Άλβες.
22′ Μεγάλη ευκαιρία του Άρη. Tρομερή απόκρουση από τον Μπέκερ σε δυνατό σουτ του Μπένγκστον, από το ύψος του πέναλτι ενώ στη συνέχεια ο Σάντος έβαλε σωτήρια την προβολή σε πλασέ του Σπόλιαριτς.
24′ Κίτρινη στον Ζντραβκόφσκι.
28′ Κεφαλιά του Σικόρσκι, σε ετοιμότητα ο Μουριέλ.
38′ Κίτρινη στον Μπένγκστον.
44′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΛ προηγείται με 1-0 του Άρη στο τοπικό ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με ένα γκολ… από τα 20 δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Σίλας μπήκε πιο δυνατά, πίεζε ψηλέ και κάπως έτσι, οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού αιφνιδίασαν την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Παρόλα αυτά, οι τυπικά γηπεδούχοι, μετά το… πρώτο σοκ του γκολ, ισορρόπησαν το ματς. Μάλιστα μπορούσαν να βρουν την ισοφάριση με μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 22’ πρώτα με το σουτ του Μπένγκστον να απομακρύνεται από τον Μουριέλ και στη συνέχεια με το σουτ του Σπόλιαριτς να διώχνεται από τον Σάντος. Ενδεικτικό και η κατοχή που φτάνει στο 59% για τον Άρη.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:
ΣΟΥΤ (ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ): 3 (2)-2 (1)
ΚΑΤΟΧΗ: 59%-41%

Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σικόρσκι και Σπόλιαριτς εκτός, Μπαμπίκα και Ντζιαβέ εντός.
Αλλαγή και για την ΑΕΛ. Τσιμπόλα στη θέση του  Παπαφώτη.
50′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μαγιαμπέλα ισοφαρίζει με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Καζού.

55′ Ο Μπαμπίκα έκανε το πλασέ του, αλλά ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Μουριέλ.
59′ Κίτρινη στον Μπράουν.
60′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς, πάνω από τα δοκάρια.
64΄Ο Γιαμπλόνσκι αντικαθιστά τον Μπράουν.
68′ Παράλληλο γύρισμα του Καζού, επικίνδυνο, η μπάλα περνάει απ’ όλους.
71′ Ο Κοντινέλα αφήνει τη θέση του στον Παντελή.
78′ Κίτρινη στον Σπιλέφσκι,
79′ Φραντζής μέσα, Ντα Σίλβα έξω.
79′ Σλόγκαρ αντί Μπένγκστον.
80′ Σουτ του Μαγιαμπέλα, πάνω από την εστία.
82′ Κίτρινη στον Σάντος.
84′ Ο Μιλιντσεάνου αντικαθιστά τον Τσέποβιτς.
87′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Μπαμπίκα βάζει μπροστά τον Άρη με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Κίτρινη στον Καζού.
90+1′ Ντελμίρο μέσα, Καζού έξω.