Η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 την Ντνίπρο στη Σλοβακία στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «κιτρινοπράσινοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Την ερχόμενη Πέμπτη (25/8) στην Αρένα, το συγκρότημα του Χοσέ Λουίς Όλτρα θα έχει την ευκαιρία να σφραγίσει την πρόκριση με την υποστήριξη του κόσμου.
Τα γκολ των νικητών επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Αρχικά, στο 16’  ο Άλτμαν σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από ωραία ενέργεια του Εγγλέζου. Στο 29’  ο Μιλίτσεβιτς σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο. Η ΑΕΚ είχε και άλλες ευκαιρίες για να σημειώσει και τρίτο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε.
Για την Ντνίπρο, σκόραρε ο Σβότοκ με κεφαλιά στο 89’. Οι Ουκρανοί ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σαράπι στο 90’+4 με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Βαλέρι Γκορόντοφ): Αραούχο, Τάντσικ, Αντάμιουκ, Σβότοκ, Γκάμπριελ, Κόχουτ (46′  Γκρόμοφ), Σαράπι, Πουρίτα (60′  Ναζαρένκο), Μπλάνκο,  Πικαλόνοκ, Ντόβπικ
Στον πάγκο: Ρίμπακ, Γιούρτσουκ, Κονόνοφ, Λογκίνοφ, Μπαμπένκο, Ρουμπτσίνσκι
ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Τούμπας, Ροσάλες, Γκονζάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (59′  Κάσας), Γκουστάβο (86′ Μάμας), Σανχούρχο, Άλτμαν, Γκιούρτσο (86′  Τρισκόφσκι), Φαράζ (66′  Γκάμα), Λόπες (59′ Ρόμο)
Στον πάγκο: Πίριτς, Στυλιανίδης, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου

ΣΚΟΡΕΡ: 89′  Σβότοκ / 16′  Άλτμαν, 29′  Μιλίτσεβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκουστάβο, Κάασας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σαράπι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:
Τόμπιας Στίλερ, Βοηθοί διαιτητές: Κρίστιαν Γκίτελμαν, Έντουαρντ Μπαϊτίνγκερ, 4ος: Μάρτιν Πέτερσεν (Γερμανία)
ΓΗΠΕΔΟ: Košická Aréna
ΘΕΑΤΕΣ: 1.500

10′  ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς φάση μέχρι στιγμής ο αγώνας. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να γίνει απειλητική.
16′  ΓΚΟΛ 0-1 Ατομική ενέργεια του Εγγλέζου, έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Άλτμαν με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
18′
Διαγώνιο σουτ του Γκάμπριελ, απέκρουσε εύκολα ο Τούμπας.
21′  Ο Φαράζ έφυγε πίσω από την αντίπαλη άμυνα, έκανε το σουτ με τον Γκάμπριλε να διώχνει σε κόρνερ με προβολή.
29′  ΓΚΟΛ 0-2 Κόρνερ του Γκιούρτσο, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Μιλίτσεβιτς και κατέληξε στα δίχτυα.
35′
Σέντρα του Φαράζ, κεφαλιά του Γκιούρτσο, απέκρουσε σε κόρνερ ο Αραούχο.
39′
Σουτ του Φαράζ από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε εύκολα ο Αραούχο.
44′  Σέντρα του Εγγλέζου, προβολή του Φαράζ, η μπάλα πέρασε έξω.
ΣΧΟΛΙΟ
: Εξαιρετική εμφάνιση από την ΑΕΚ και προβάδισμα με 2-0 στον αγώνα με την Ντνίπρο στη Σλοβακία. Οι «κιτρινοπράσινοι» βρήκαν δίχτυα με τους Άλτμαν (16’) και Μιλίτσεβιτς (29’) και είναι το απόλυτο αφεντικό κόντρα στους Ουκρανούς που δεν απείλησαν καθόλου την εστία του Τούμπα.
Πολύ καλή σε όλες τις γραμμές η ΑΕΚ είχε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
49′
  Διαγώνιο σουτ του Γκάμπριελ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Τούμπας.
53′  Μακρινό σουτ του Γκιούρτσο, η μπάλα πέρασε έξω.
54′  Τεράστια ευκαιρία για την Ντνίπρο. Ο Μπλάνκο έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.
56′
Σέντρα του Εγγλέζου, πλασέ στην κίνηση από τον Λόπες, η μπάλα πέρασε έξω.
60′  Κόρνερ του Γκιούρτσο, κεφαλιά του Ρόμο, η μπάλα πέρασε έξω.
64′  Μακρινό σουτ του Μπλάνκο, απέκρουσε εύκολα ο Τούμπας.
73′  Μακρινό σουτ του Ναζαρένκο, η μπάλα πέρασε έξω.
79′  Πανέμορφο πλασέ του Γκιούρτσο, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.
81′  Μακρινό σουτ του Γκάμα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Αραούχο.
82΄ Διαγώνιο σουτ του Γκιούρτσο, απέκρουσε σε κόρνερ ο Αραούχο.
89′  ΓΚΟΛ 1-2 Κόρνερ του Σαράπι, κεφαλιά του Σβότοκ στα δίχτυα.
90′ +4 Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Σαράπι.