Η Ομόνοια είναι με το ενάμιση πόδι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για δεύτερη φορά στην ιστορία της και τρίτη συνολικά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Οι πράσινοι μετά από μια καταπληκτική εμφάνιση επικράτησε στην «Γκελάμκο Αρένα» της Γάνδης με 2-0. Το πλάνο του Νιλ Λένον δούλεψε άψογα και οι παίκτες του κατάφεραν να βάλουν γερές βάσεις πρόκρισης. Το 1-0 έκανε στο 19’ ο Χαραλάμπους, με τον Κύπριο διεθνή να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίκτυα του Φοέρ.
Στην επανάληψη οι Βέλγοι όπως ήταν αναμενόμενο πίεσαν, έψαξαν την ισοφάριση αλλά ο Φαμπιάνο για άλλη μια φορά ήταν ανίκητος! Στο 55’ η Γάνδη είχε δοκάρι με κεφαλιά του Κάιπερς.
Ότι δεν έκαναν οι γηπεδούχοι, το έκαναν οι φιλοξενούμενοι, δηλαδή να βρουν δίκτυα. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μπάρκερ με έναν «κεραυνό» εντός περιοχής στο 76’ και η Ομόνοια έφυγε μ’ ένα τεράστια διπλό από την «Γκελάμκο Αρένα» και πλέον, η πρόκριση της ερχόμενης Πέμπτης, εξαρτάται καθαρά από τα πόδια της.

ΓΑΝΔΗ (BANXAEZEMΠΡΟΥΚ): Ροέφ, Όλσεν (80′ Οκούμου), Ενγκαντέου, Τορναρίγκα  (80′ Γκοντό), Φορτούνα (46′ Οφόε), Κουμς, Χονγκ, Μόντες (80′ Σαμοΐσε), Χιουσλάγκερ, Χάουγκε (62′ Ντεπόιτρε), Κάιπερς.
Στον πάγκο: Ντε Σχρέβελ, Μπόρε, Λέμαγιτς, Σαλάχ, Φοφανά, Μάρεχ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (ΛΕΝΟΝ): Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Γιούστε, Λέζιακς, Χαραλάμπους (74′ Παπουλής), Μιξ (70′ Μπεζούς), Μπασιρού, Μπρούνο (74′ Μπάρκερ), Κακουλλής (86′ Μάταβς).
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Βενιζέλου, Ασημένος, Σάββα, Ζαχαρίου.

ΣΚΟΡΕΡ: – / Χαραλάμπους (19′), Μπάρκερ (76′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Μίλετιτς, Κακουλλής, Φαμπιάνο.
ΘΕΑΤΕΣ: 10.498 εισιτήρια.

Διαιτητής: Irfan Peljto (Βοσνία)
Βοηθοί: Davor Beljo, Senad Ibrisimbegović (Βοσνία)
Τέταρτος: Miloš Gigovic (Βοσνία)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
9′ Συρτό γέμισμα του Μάθιους, ο Ενγκαντέου διώχνει σε κόρνερ μπροστά στον Κακουλλή.
13′ Σουτ του Χιουσκλάγκερ, η μπάλα έξω.
13′ Η Ομόνοια πίεσε ψηλά, ο Κακουλλής όμως δεν πρόλαβε να «τσιμπήσει» μπάλα με τον Ροέφ να διώχνει με τάκλιν.
19′ Γύρισμα του Μάθιους στον Κακουλλή που ήταν σε ευνοϊκή θέση, όμως ο Κύπριος φορ δεν βρήκε την μπάλα.
19′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 0-1. Ο Χαραλάμπους μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

27′ Ο Μιξ δέχθηκε την κάθετη από τον Μπρούνο, έκανε το πλασέ, όμως έδιωξε η άμυνα της Γάνδης.
40′ Ο Χάουγκε έκανε το σουτ, ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
42′ Νέα προσπάθεια από τον Χάουγκε, ο Φαμπιάνο πέφτει και απομακρύνει σε κόρνερ.

ΣΧΟΛΙΟ: Αν και ο Νιλ Λένον παρέταξε την Ομόνοια με αμυντική φιλοσοφία, οι πράσινοι έβγαιναν συχνά-πυκνά μπροστά και έμπαιναν στα καρέ του Ροέφ. Έβαζαν πίεση αρκετά ψηλά και δυσκόλεψαν τη Γάνδη να κάνει παιχνίδι από πίσω. Μάλιστα, οι κυπελλούχοι βρήκαν και το γκολ που έψαχναν. Στο 19’ ο Χαραλάμπους μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και έτσι πήγε στα δίκτυα. Οι Βέλγοι έχουν ανέβασαν ρυθμό, έψαξαν την ισοφάριση πριν το ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί εκτός από ένα σουτ του Χάουγκε, με τον Φαμπιάνο να διώχνει σε κόρνερ. Από την άλλη, για την Ομόνοια και τον Βορειοϊρλανδό κόουτς, το πλάνο τους δουλεύει τέλεια!

Αλλαγή για τη Γάνδη. Οφόε εντός, Φορτούνα εκτός.
48′ Γύρισμα του Κουμς, ο Χονγκ από το σημείο του πέναλτι, δεν βρίσκει την μπάλα.
55′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Γάνδη. Πρώτα η κεφαλιά του Κάιπερς βρήκε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Οφόε έφυγε άουτ.
59′ Κίτρινη στον Χαραλάμπους.
62′ Κίτρινη στον Μίλετιτς.
62′ Ντεπόιτρε στη θέση του Χάουγκε.
64′ Ο Παναγιώτου έκλεψε, επιχείρησε και του σουτ, πάνω από τα δοκάρια.
68′ Τρομερή απόκρουση του Φαμπιάνο με τα πόδια, σε πλασέ του Ντεπόιτρε από ευνοϊκή θέση.
68′ Κίτρινη στον Κακουλλή.
70′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Μπεζούς αντικαθιστά τον Μιξ. Μάλιστα, ο Ουκρανός καταχειροκροτήθηκε από τους οπαδούς της Γάνδης αφού μέχρι τη λήξασα σεζόν αγωνιζόταν στη Βελγική ομάδα.
73′ Γύρισμα του Χαραλάμπους, πλασέ του Μπεζούς, πολύ άστοχο.
74′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Παπουλής και Πάρκερ εντός, Χαραλάμπους και Μπρούνο έξω.
76′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 0-2. Ο Μπάρκερ με βολίδα εντός περιοχής δίνει… αέρα δύο τερμάτων στην Ομόνοια.

79′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Φαμπιάνο.
80′ Τριπλή αλλαγή για τοιτς Βέλγους. Οκούμου, Γκοντό και Σαμοΐσε πήραν τη θέση των Όλσεν, Τουρναρίγκα και Μόντες.
84′ Κίτρινη στον Φαμπιάνο.
86′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Μάταβς αντί Κακουλλή.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.