Βραδιές γεμάτες σασπένς στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, με Ντινάμο Κιέβου και Καραμπάχ να προκρίνονται στην παράταση εις βάρος των Φενέρμπαχτσε και Ζυρίχης αντίστοιχα.
Οι Ουκρανοί επιβλήθηκαν 2-1 των Τούρκων στην Κωνσταντινούπολη, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει στο 1-1 και να οδηγείται στο έξτρα μισάωρο λόγω του 0-0 στο πρώτο ματς.
Η Ντινάμο, που έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 53’ λόγω αποβολής του Γιουκσέκ, προηγήθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μπουγιάλσκι.
Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Βαλένσια στο 70’ αλλά ο Σάλαϊ τους… έσωσε με κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 88’.
Παρ’ όλα αυτά, η Φενέρ λύγισε με παίκτη λιγότερο και ο Καραβάεφ έδωσε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους στο 114’.
Στην Ελβετία, η Ζυρίχη έμεινε στο 2-2 με την Καραμπάχ και αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 4-5! Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 2-1, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με αυτογκόλ του Μεντβέντεφ στο 4’. Ο Καντί έφερε το ματς στα ίσα στο 55’, ωστόσο ο Σαντίνι λύτρωσε τους Ελβετούς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Έτσι το ματς πήγε στην παράταση, όπου ο Κουαμπένα ισοφάρισε σε 2-2 στο 98’ και έδωσε την πρόκριση στους Αζέρους.