Το πρώτο του φιλικό παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους δίνει σήμερα ο Απόλλων, αντιμετωπίζοντας στις 18:00 την ουγγρική Μεζοκόβεσντ. Τον αγώνα καλύπτει το γραφείο Τύπου της ομάδας της Λεμεσού.

Η 11ΑΔΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ: Δημητρίου, Ρομπέρζ, Β.Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Χαμάς, Χάμπος, Κολ, Βα, Νταμπό, Πινακάς, Ντιγκινί.

ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ: Γιοβάνοβιτς, Πεϊσότο, Ποντικός, Μαυρίας, Αλεσάμι, Καμπράλ, Αρτυματάς, Νογιόκ, Αυγουστή, Σπόλιαριτς, Ντζουμ, Ίντζια, Γιάνγκα, Πίττας.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
-Με σχηματισμό 3-5-2 αγωνίζεται ο Απόλλων.
-Έναρξη αγώνα
3’ Πρώτη επιθετική προσπάθεια για την ομάδα μας από τα αριστερά και πρώτη τελική προσπάθεια με τον Χαμάς  το σουτ του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του αντιπάλου πορτιέρε.
6’ Πιο επιθετικά μπήκε η ομάδα μας η οποία απείλησε δυο φορές σ´ ένα λεπτό με τους Βα και Νταμπό, τα σουτ των οποίων πέρασαν εκτός εστίας.
8’ 0-1 για τους Ούγγρους στην πρώτη επιθετική τους προσπάθεια μετά από γρήγορη αντεπίθεση.
10’ Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας με το σουτ του Βα να αποκρούει ενστικτωδώς ο αντίπαλος τερματοφύλακας!
12’ Εξαιρετικός συνδυασμός των Νταμπό και Βα με το σουτ του τελευταίου να εξουδετερώνει δύσκολα ο αντίπαλος κήπερ.
20’ Επικίνδυνη αντεπίθεση από τους Ούγγρους οι οποίοι είχαν την 2η τελική προσπάθεια τους στον αγώνα.
23’ Προσωρινή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.
34’ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο από τις δυο ομάδες το τελευταίο δεκάλεπτο.
-Με σχηματισμό 4-4-2 αγωνίζεται πλέον η ομάδα μας.
38’ 1-1 Το τέρμα της ομάδας μας πέτυχε ο Νταμπό με πλασέ εντός περιοχής.
45’ Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας σε ανεπανάληπτο τετ α τετ του Βα μετά από φοβερή (30αρα) μπαλιά του αρχηγού Χαράλαμπου Κυριάκου.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-1.
11ΑΔΑ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρία, Αλεσαμί, Αρτυματάς, Νογιόκ, Τζουμ, Ντανίλο, Καμπράλ, Πίττας, Γιάνγκα και Ίντζα.

50’ 1-2 για τους Ουγγρους με κοντινό πλασέ.

53’ Δυνατό σουτ του Πίττα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.
59’ Σαφώς επηρεασμένη η ομάδα μας από τις πολλές αλλαγές προσπαθεί να ανακτήσει ρυθμό και συνοχή.
63’ Αποβολή για τους Ούγγρους οι οποίοι ομολογουμένως αγωνίζονται στα όρια του αντιαθλητικού από την αρχή της αναμέτρησης.
67’ 2-2 Το τέρμα για την ομάδα μας πέτυχε ο Παναγιώτης Αρτυματάς με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπόλιαριτς.
72’ 2-3 για τους Ούγγρους με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.
75’ 3-3 με τον Πίττα να συνεχίζει ζεστός από την περασμένη αγωνιστική περίοδο!
77’ Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Πίττα.
87’ Δυνατό σουτ του Σπόλιαριτς πέρασε μόλις έξω.
89’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Πίττα να πλασάρει εξαιρετικά από το υψος της μεγάλης περιοχής και τον τερματοφύλακα των Ούγγρων να αρνείται εντυπωσιακά για το 4-3 για την ομάδα μας.
90’ Νεα μεγάλη ευκαιρία με τον Τζουμ να αστοχεί σ´ ένα μοναδικό τετ α τετ!
Τέλος αναμέτρησης 3-3.