Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια του δυνατού φιλικού ντέρμπι στην Πολωνία κόντρα στην Ανόρθωση.
Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0, με τους δύο προπονητές Ντάρκο Μίλανιτς και Νιλ Λένον να δίνουν χρόνο σε αρκετούς ποδοσφαιριστές και αν βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα καθώς απέναντι τους είχαν έναν από τους βασικούς ανταγωνιστές της νέας σεζόν.
Ο Νεμάνια Μίλετιτς άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-0 το πέτυχε ο Μπασιρού με πολύ όμορφο γκολ στο 59ο λεπτό.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ντ.Μίλανιτς): Λόρια, Φερέιρα, Κορρέα (46′ Μπαϊσίνιο), Κορέια (63′ Αντωνιάδης), Χριστοδουλόπουλος (63′ Παρούτης), Εμπραλίτζε, Αντωνίου (63′ Χατζημιτσής), Νινγκά, Χαρογιάν (70′ Πόποβιτς), Πάντσεον (70′ Βερχόβετς), Χρυσοστόμου (29′ Κίκο).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Μιχαήλ, Χατζηδημητρίου

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν.Λένον): Φαμπιάνο (56′ Ουζόχο), Λέζιακς (70′ Παναγιώτου), Μάθιους (62′ Ψάλτης), Μίλετιτς, Λανγκ, Ντίσκερουντ (78′ Ασημένος), Μπασιρού (70′ Χαραλάμπους), Λοίζου (70′ Σάββα), Μπάρκερ (62′ Μάταβς), Μπρούνο, Κακουλλής (62′ Παπουλής)
Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Γιούστε, Βανιζέλου, Χρίστου, Ζευκής.

ΓΚΟΛ: 23′ Μίλετιτς, 59′ Μπασιρού
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χρυσοστόμου, Πάντσεον

————————————————————————————————-

H εξέλιξη της αναμέτρησης…
Έναρξη φιλικού αγώνα…
4′ Σέντρα-σουτ του Μηνά Αντωνίου από δεξιά, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.
5′ Κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου από αριστερά, προσπάθησε ο Χρυσοστόμου με τακουνάκι αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
13′ Σέντρα του Λέζιακς από αριστερά, δεν ήταν καλή, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λόρια.
21′ Πέτυχε γκολ η Ανόρθωση με τον Εμπραλίτζε αλλά σωστά ακυρώθηκε καθώς προηγήθηκε χέρι του Γεωργιανού.
23′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Έγινε το κόρνερ από δεξιά, ο Κακουλλής έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μίλετιτς με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

25′
Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Νινγκά έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην αντίπαλη περιοχή, γύρισε έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
28′ Ωραία κίνηση του Λοίζου μέσα στην περιοχή της Ανόρθωσης, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
29′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στην θέση του Χρυσοστόμου πέρασε ο Κίκο.
32′ Σουτ του Φερέιρα, αδύναμο στα χέρια του Φαμπιάνο.
34′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Εμπραλίτζε κινήθηκε ωραία στην περιοχή, άδειασε τον Μίλετιτς, έκανε το σουτ από κοντά αλλά ο Φαμπιάνο με εξαιρετική απόκρουση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
38′ Καλό σουτ του Κακουλλή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λόρια.
44′ Παραλίγο αυτογκολ. Ο Κίκο έπιασε το σουτ και ο Λανγκ στην προσπάθεια του να σταματήσει την πορεία της μπάλας παραλίγο να την στείλει στα δίχτυα της ομάδας του. Τελικά αυτή έφυγε κόρνερ.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου…

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Μπαϊσίνιο πέρασε στην θέση του Κορρέα.
46′ Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζει η Ομόνοια.
48′ Καλό σουτ σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
49′ Πολύ καλή κίνηση από τον Νινγκά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο.
51′ Από πολύ κοντά ο Μπάρκερ καθυστέρησε να πλασάρει και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί της Ανόρθωσης.
54′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοίζου έκανε το κοντρόλ στην περιοχή,  έκανε το πλασέ για να αποκρούσει δύσκολα ο Λόρια.
59′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η Ομόνοια. Ο Μπρούνο εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, έδιωξε με το κεφάλι ο Κορέια και ο Μπασιρού από μακριά με σουτ στη κίνηση νίκησε τον Λόρια στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

80′ Σουτ του Εμπραλίτζε, απέκρουσε ο Ουζόχο.