ΑΕΚ για να πετύχει δύο γκολ και ουσιαστικά να βάλει τις βάσεις για τη νίκη επί της Πάφος FC στην «Αρένα». Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε της αντιπάλου της με 2-0, με γκολ των Γκιούρτσο (15’) και Τρισκόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (24’) και πλέον περιμένει τα αποτελέσματα των αυριανών αγώνων για να μάθει αν θα εξασφαλίσει και μαθηματικά το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η παφιακή ομάδα δεν ήταν καλή στο α’ ημίχρονο, ανέβηκε στο δεύτερο αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα και είναι και μαθηματικά εκτός Ευρώπης, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Σεμέδο για επικίνδυνο φάουλ στον Άλτμαν στο 73’. ΑΕΚ: Λεάλ, Χριστοφόρου, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεθ, Λουΐς Γκουστάβο, Μάμας (82′ Εσπινόσα), Γκιούρτσο (90+5′ Ναούμ), Φαράζ, Άλτμαν (82′ Τόμοβιτς), Τρισκόφσκι (64′ Ρόμο). Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Ακοράν, Ρόμο, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εσπινόσα, Παναδέρο, Νταρμπισάιαρ, Ναούμ, Τόμοβιτς. ΠΑΦΟΣ FC: Ρούντκο, Ταλίς, Ζ. Αουρέλιο (46′ Τόμετσακ), Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Ντ. Αουρέλιο (46′ Κοβάσεβιτς), Πάνιτς (56′ Φυλακτού), Βαλακάρι (81′ Ντράγκομιρ), Σεμέδο, Ζάιρο (81′ Αμπντουσαλάμοφ). Στον πάγκο: Άντος, Κοβάσεβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Χέσταντ, Φυλακτού, Αλ Γκαντιούι, Μιχαήλ, Φουρ, Ντράγκομιρ, Τόμετσακ, Πάγιτς. ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάμας, Γκιούρτσο / Χότσκο, Φυλακτού, Ταλίς ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σεμέδο (73′) ΣΚΟΡΕΡ: Γκιούρτσο (15′), Τρισκόφσκι (24′, πέν.) ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2000 Διαιτητής: Piccinini Marco Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος 4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης VAR: Sacchi Juan Luca AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Έναρξη αγώνα. 6’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Πλασέ του Τρισκόφσκι από πολύ κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, ο Ρούντκο απέκρουσε σωτήρια! 10’ Πρώτη τελική για την Πάφος FC. Κεφαλιά από τον Παλάσιος μετά από κόρνερ, έξω. 15’ 1-0 Η ΑΕΚ! Σέντρα από δεξιά απ’ τον Φαράζ και ο Γκιούρτσο με δυνατό πλασέ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! 18’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ωραία ενέργεια του Φαράζ, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! 22’ Πάει στο on-field review ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR! Για χέρι του Παλάσιος εντός περιοχής σε σέντρα του Γκαρσία προηγουμένως! 23’ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Σωστή η απόφαση του διαιτητή, αφού η μπάλα βρίσκει όντως στο (ανοικτό) χέρι του Παλάσιος. 24’ 2-0 Η ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι ευστοχεί από την άσπρη βούλα και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του! 34’ Άλλη μια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι μπήκε στην περιοχή αλλά ο Ρούντκο τον πρόλαβε διώχνοντας την μπάλα. 35’ Κίτρινη στον Χότσκο για φάουλ στον Άλτμαν. ** Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων. ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΕΛΙΚΕΣ: 7-3 (5-1) ΚΟΡΝΕΡ: 3-4 ΚΑΤΟΧΗ: 49-51% ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Πιο απαιτητική, δημιούργησε ευκαιρίες σε αντίθεση με την Πάφος FC που δεν είναι ιδιαίτερα απειλητική. ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 46’ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Τόμετσακ και Κοβάσεβιτς αντί των Ζ. Αουρέλιο και Ντ. Αουρέλιο. 49’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μόνος ο Γκιούρτσο, έκανε το σουτ αλλά ο Ρούντκο έδιωξε σε κόρνερ. 56’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Φυλακτού αντί του Πάνιτς. 58’ Κίτρινη στον Φυλακτού για φάουλ στον Μάμα. 64’ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ρόμο αντί του Τρισκόφσκι. 67’ Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ από τον Κοβάσεβιτς, ο Λεάλ διώχνει ασταθώς, νέα σέντρα στην περιοχή, έδιωξε αμυντικός σε πλάγιο. 68’ Κίτρινη κάρτα στον Μάμα γιατί κλώτσησε εκνευρισμένος την μπάλα… 71’ Σουτ από τον Σεμέδο, έξω. 73’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σεμέδο για επικίνδυνο φάουλ από πίσω στον Άλτμαν! Με δέκα συνεχίζει η Πάφος FC! 76’ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC! Γυριστό σουτ από τον Κοβάσεβιτς στο ύψος της μικρής περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λεάλ! 78’ Πέσιμο του Γκιούρτσο στην περιοχή σε επαφή με τον Ταλίς, «παίζεται» από τον διαιτητή. Κίτρινη στους δύο παίκτες για λογομαχία που είχαν στη συνέχεια. 81’ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Ντράγκομιρ και Αμπντουσαλάμοφ αντί Βαλακάρι και Ζάιρο. 82’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Εσπινόσα και Τόμοβιτς αντί Άλτμαν και Μάμα. ** Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων. 90+2’ Σουτ του Γκιούρτσο, απέκρουσε ο Ρούντκο. 90+5’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ναούμ αντί του Γκιούρτσο. ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΕΛΙΚΕΣ: 9-5 (6-2) ΚΟΡΝΕΡ: 4-9 ΚΑΤΟΧΗ: 48-52% ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ ΑΕΚ: Φαράζ, Γκαρσία, Εσπινόσα, Άλτμαν, Λουΐς Γκουστάβο, Μιλίτσεβιτς (2). ΠΑΦΟΣ FC: Ζάιρο (2). ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ]]>