Ο αγώνας στο «Γκρουπάμα» ήταν θεαματικός, όπως συνηθίζει η Λιόν το τελευταίο διάστημα και βρήκε νικητές τους «γκον» με 5-2 επί της Μονπελιέ για την 34η αγωνιστική της Ligue 1.
Οι παίκτες του Πέτερ Μπος ήταν καταιγιστικοί, απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν κλείστηκε στην άμυνά του κι έψαξε κι αυτός το γκολ. Ο Μουσά Ντεμπελέ άνοιξε το σκορ στο 26′ και ο Τιάγκο Μέντες με τη βοήθεια του Τζόνας Όμλιν έκαναν το 2-0 στο τέλος του 1ου μέρους. Υπήρχαν αρκετά λεπτά για την επιστροφή των φιλοξενουμένων όμως, που με τους Ελί Γουαΐ και Τεζί Σαβανιέ, ισοφάρισαν πριν το σφύριγμα της λήξης.
Στο 2ο ημίχρονο υπήρχαν μόνο οι γηπεδούχοι όμως, που δύο φορές με τον Χουσέμ Αουάρ και μία με τον Καρλ Τοκό Εκαμπί βρήκαν τα γκολ της νίκης, που τους διατηρούν σε επαφή με τις ομάδες που αυτήν τη στιγμή πλασάρονται σε ευρωπαϊκές θέσεις.