Η Γκλάντμπαχ κυριάρχησε στο 1ο ημίχρονο, η Μάιντς στο 2ο και τελικά το 1-1 στο “Μπορούσια Παρκ” δεν βόλεψε κάποια από τις δύο ομάδες, που στην 28η αγωνιστική της Bundesliga έμειναν πολύ πίσω στο κυνήγι της Ευρώπης.
Η Μπορούσια έχασε ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά μέχρι ο Μπριλ Εμπολό να κάνει το 1-0 στο 33ο λεπτό. Η εικόνα άλλαξε άρδην στο 2ο μέρος, με τους παίκτες του Μπο Σβένσον να παίρνουν τα ηνία και να δοκιμάζουν τα αντανακλαστικά του Γιαν Ζόμερ. Έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, η μία στα τελευταία λεπτά και τελικά περιορίστηκαν στο γκολ του Καρίμ Ονισίγουο στο 73′.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λάινερ (87′ Σκάλι), Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Μπάιερ, Στιντλ (63′ Νος), Νοϊχάους (80′ Κράμερ), Κονέ (87′ Μπένες), Πλεά, Εμπολό

ΜΑΪΝΤΣ: Τσέντνερ, Μπελ, Βιντμέρ, Ααρόν Μαρτίν, Χακ, Μποέτιους, Νιακατέ, Σταχ (86′ Στόγκερ), Μπαρέιρο (68′ Λι), Ονίσιβο, Ίνγκβαρτσεν (46′ Μπούρκαρντ)