Ανόρθωση και τον Απόλλωνα να μένουν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα το οποίο δεν ικανοποίησε καμία ομάδα. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό γκολ στο 44’, αλλά ο Νταμπό κατάφερε να σώσει τον ένα βαθμό για τους «γαλάζιους» σκοράροντας στο 90’. Η Ανόρθωση διατηρήθηκε στην 5η θέση με 45 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να ανέλθει στην 3η, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε για ένατο σερί παιχνίδι μακριά από τη νίκη και πλέον κινδυνεύει να πέσει από την κορυφή, εάν το ΑΠΟΕΛ νικήσει την ΑΕΚ στο ντέρμπι της Κυριακής στο ΓΣΠ. ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Αραγιούρι, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος (46′ Ιωάννου), Ουάρντα (73′ Ρουσιάς), Χριστοφή (46′ Χρυσοστόμου), Νοβότνι (63′ Βερχόβετς). Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου. ΑΠΟΛΛΩΝ: Α.Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι (85′ Για΄νγκα), Φιλιώτης (85′ Ίντζια), Ρομπέρζ, Κυριάκου, Κολ, Σπόλιαριτς (70′ Ψύχας), Χαμάς (57′ Νταμπό), Αλμπάνης (57′ Ίλιεφ), Ντιγκινί, Πίττας. Στον πάγκο: Ντούριν, Δημητρίου, Β.Γιοβάνοβιτς, Νταμπό, Ίντζια, Ίλιεφ, Ντζουμ, Ψύχας, Γιάνγκα, Νογιόκ. ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοδουλόπουλος, Αρτυματάς / Αλεσάμι ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ΣΚΟΡΕΡ: Χριστοδουλόπουλος (44′) / Νταμπό (90′) ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6000 Διαιτητής: Sacchi Juan Luca Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος 4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος VAR: Abisso Rosario AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Έναρξη αγώνα. 6’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Κολ, κεφαλιά του Αλεσάμι, έξω. 17’ Γύρισμα του Χουσμπάουερ στην περιοχή, ο Φιλιώτης πρόλαβε προ του Νοβότνι να διώξει σε κόρνερ. ΣΧΟΛΙΟ: Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, δεν υπάρχουν οι μεγάλες φάσεις μέχρι στιγμής στο ματς. 23’ Κίτρινη στον Χριστοδουλόπουλο για φάουλ στον Σπόλιαριτς. 28’ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σέντρα από αριστερά από τον Χαμάς, ο Ντιγκίνι από κοντά στην περιοχή δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα! 30’ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Αλμπάνης με σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα έξω! 32’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Κεφαλιά του Ουάρντα εντός περιοχής, έξω! 41’ Κίτρινη κάρτα στον Τσόρνιγκερ για διαμαρτυρία. 42’ Κίτρινη στον Αρτυματά για φάουλ στον Φιλιώτη. 44’ 1-0 H ANOΡΘΩΣΗ! Με βολέ εκτός περιοχής ο Χριστοδουλόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Εξαιρετικό γκολ από τον Ελλαδίτη που πήγε και πανηγύρισε στον πάγκο με τον Κετσπάγια! ** Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστερήσεων. ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-3 (1-0) ΚΟΡΝΕΡ: 2-4 ΚΑΤΟΧΗ: 33-67% ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Η κλάση του Λάζαρου διαμορφώνει το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Απόλλων ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα, κυκλοφορούσε πιο σωστά την μπάλα από την Ανόρθωση που είχε προβλήματα σ’ αυτόν τον τομέα, αλλά η «κυρία» κατάφερε να προηγηθεί με ένα εξαιρετικό γκολ του Ελλαδίτη, αφού προηγήθηκε το κλέψιμο του Αραγιούρι από τον Αλμπάνη. ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 46’ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Οι Χρυσοστόμου και Ιωάννου πήραν τη θέση των Χριστοφή και Χριστοδουλόπουλου. 57’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Νταμπό και Ίλιεφ αντί Αλμπάνη και Χαμάς. Αλλάζει το σύστημα ο Τσόρνιγκερ, από 3άδα στην άμυνα το μετατρέπει σε 4-4-2. 60’ Κίτρινη κάρτα στον Αλεσάμι για δυνατό φάουλ στον Ιωάννου. 61’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ωραία ενέργεια του Νταμπό, έδωσε ωραία κάθετη πάσα στον Ντιγκινί στην περιοχή, ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το πλασέ αλλά ο Λόρια απέκρουσε! 63’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Βερχόβετς αντί του Νοβότνι. 70’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ψύχας αντί του Σπόλιαριτς. ΣΧΟΛΙΟ: Στο 70′ το ματς, κρατάει μπάλα ο Απόλλωνας αλλά δεν είναι επικίνδυνος. Η Ανόρθωση ρίχνει το βάρος στο να κρατήσει το αποτέλεσμα, όπως φάνηκε κι από τις αλλαγές του Τιμούρ. Στο 30-70% η κατοχή της μπάλας. 73’ Σουτ του Νταμπό, έξω. 73’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ρουσιάς αντί του Ουάρντα. 80’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Ρουσιάς μόνος απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απέκρουσε! 80’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Νταμπό μόνος στην περιοχή έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα έξω! 85’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γιάνγκα και Ίντζια αντί Φιλιώτη και Αλεσάμι. 86’ Ο Ίντζια στην περιοχή χάνει το κοντρόλ και μαζί και τη μεγάλη ευκαιρία! 88’ Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, δεν πρόλαβε ο Χρυσοστόμου στην περιοχή. 90’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ! Ο Νταμπό από κοντά στην περιοχή με σουτ έπειτα από εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! ** Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων. ** Εξετάζεται η φάση του γκολ από τον VAR για το αν υπήρχε χέρι του Γιάνγκα προηγουμένως. Μετράει κανονικά το γκολ! ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-9 (3-3) ΚΟΡΝΕΡ: 4-4 ΚΑΤΟΧΗ: 33-67% ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ: Από την Ανόρθωση βρίσκονται στο όριο οι Αραγιούρι, Νοβότνι και Ρισβάνης (2), από τον Απόλλωνα ο Ρομπέρζ (2). ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ      ]]>