Την 4η του νίκη πανηγύρισε την Τρίτη 08 Μαρτίου 2022 ο Δικέφαλος Γερίου. Στο ντεμπούτο του νέου τεχνικού Παύλου Παύλου η ομάδα του Γερίου επικράτησε με 1-3 σετ  σε 107’ της Νέας Σαλαμίνας στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου στη Λεμεσό, ανέβηκε στους 13 βαθμούς και έκανε αποφασιστικό βήμα σωτηρίας 4 αγώνες πριν το φινάλε. Η Νέα Σαλαμίνα άνκαι προηγήθηκε έχασε στην έδρα της και δεν ξέφυγε βαθμολογικά στον Όμιλο Διαβάθμισης. Οι «ερυθρόλευκες» πλήρωσαν τα πολλά χαμένα σερβις και την κακή υποδοχή.
Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το πρώτο σετ με 25-21 σε 25’ και προηγήθηκε.
Το δεύτερο σετ είχε ανατροπές αφού οι «ερυθρόλευκες»  προηγήθηκαν 19-16, αλλά ο Δικέφαλος με ψυχικά αποθέματα ανέτρεψε τα πάντα, κέρδισε 24-26 και ισοφάρισε 1-1 σε 29’.
Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 04-08. Οι παίκτριες του Παύλου Παύλου κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα 10-13 και αύξησε στο +4 13-17 όντας πιο αποτελεσματικές.  Η ομάδα του Γερίου ξέφυγε για τα καλά κερδίζοντας 21-25 σε 27’ και προηγήθηκε 1-2 σετ.
Η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε στο τέταρτο σετ και είχε  το προβάδισμα τριών ή τεσσάρων πόντων στα μέσα του σετ 13-09. Η ομάδα του Γερίου με σερί 02-06 κατόρθωσε να ισοφαρίσει 15-15 και πήγε να φέρει «τούμπα» το σετ, κάτι που κατόρθωσαν αφού οι παίκτριες του Π. Παύλου προηγήθηκαν 16-17. Η Νέα Σαλαμίνα μετά το τάϊμ –άουτ του κόουτς Γ. Μπάλλου ισοφάρισε 18-18. Η ομάδα του Γερίου κατόρθωσε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με  +2 21-23 και 22-24 και πήρε το σπουδαίο διπλό αφού κέρδισε 22-25 σε 26’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ.  1-3 (25-21,  24-26, 21-25, 22-25)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Srtefling, Πέτρου, Lezhenkina, Palmieri , Θεοδούλου, Προκοπίου – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Κόκκινου.
ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (Π.ΠΑΥΛΟΥ): Οικονομίδου, Karabinovic, Σολωμή, Weg, Lukacs, Στυλιανού – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Παντελίδου, Βατυλιώτη.
Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Μ. Αντώρκας
Αναβλήθηκε ο αγώνας Lemesos VolleyballΑΕΚ
Ο άλλος αγώνας του Ομίλου Lemesos Volleyball – ΑΕΚ αναβλήθηκε μετά τον εντοπισμό θετικού κρούσματος στην ομάδα της Lemesos Volleyball. Ο αγώνας ορίστηκε το Σάββατο 12 Μαρτίου σε ώρα που θα ανακοινωθεί αργότερα.