για να οδηγήσουν την Αναντολού Εφές σε μεγάλη εντός έδρας νίκη (84-79) επί της Φενέρμπαχτσε.

Το ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης για την 28η αγωνιστική της EuroLeague, ανάμεσα στην Αναντολού Εφές και την Φενέρμπαχτσε, ήταν για 30 λεπτά περίπατος. Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και διεκδίκησαν το ματς, στο φινάλε όμως μίλησε η κλάση του Ροντρίγκ Μπομπουά που σκόραρε κατά ριπάς για το 84-79 της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Στο 14-12 η ομάδα του Εργκίν Ατμάν (10-3 εντός και 4-9 εκτός έδρας), στο 12-13 εκείνη του Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς (9-3 εντός και 3-10 εκτός έδρας) που έκανε εντυπωσιακή προσπάθεια, ανέτρεψε μεγάλες διαφορές, αλλά δεν έβγαλε μια-δυο άμυνες για να πάρει την νίκη που θα την έβαζε για τα καλά σε τροχιά οκτάδας.

Ο αγώνας

Απίθανο ξεκίνημα έκανε η Εφές, που προηγήθηκε με οκτώ (12-4) μετά από τρία λεπτά αγώνα χάρη σε 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Ο Νάντο ντε Κολό κράτησε με πέντε σερί πόντους την Φενέρμπαχτσε κοντά (19-14 στο 8′), όμως η κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν ολοκληρωτική στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το εικοσάλεπτο με 7/23 δίποντα και 2/13 τρίποντα (9/36 σουτ δηλαδή), είχαν μόλις έξι ασίστ, δεν μπορούσαν να περιορίσουν τον Βασίλιε Μίτσιτς (14 πόντοι σε 14 λεπτά) και γενικώς δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι με συνέπεια και με διάρκεια.

Ο δυναμισμός της Εφές ήταν εντυπωσιακός, όσο κι αν πίεζε ο Νάντο ντε Κολό, δεν κατάφερνε να μαζέψει τη διαφορά, με τον Πιερ να υποστηρίζει τον Γάλλο προς τα τέλη της τρίτης περιόδου, αλλά τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 11. Ένα μικρό 5-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης έδωσε ξανά στους γηπεδούχους προβάδισμα 16 πόντων (64-48), για να απαντήσει η Φενέρμπαχτσε για πρώτη φορά με πείσμα και αποφασιστικότητα. Ένα 2-15 οδήγησε στο 66-63, με τον Μπομπουά να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 69-63 και ακόμη ένα για το 72-67 που κράτησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης σε έστω και μικρή απόσταση.

Ο Πιέρ με ωραία κίνηση μείωσε στον πόντο (74-73), όμως και πάλι ο Μπομπουά ήταν εκεί για τρίποντο (77-73), με τον Μπούκερ να μειώνει στους δύο (77-75 στο 39′) αλλά τον Λάρκιν να βάζει τρελό σουτ για το 80-75 που έκρινε οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 41-25, 59-48, 84-79

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπομπουά 20 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 8 (2), Μόρμαν 4 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάις 6 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτσιτς 24 (4/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Άντερσον 2, Ντάνστον 8 (4/5 δίποντα)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χάζερ 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Άκπιναρ, Μαχμούτογλου, Σταρκς, Ντε Κολό 13 (1), Πιερ 19 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Γκούντουριτς 11 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Φλόιντ 2, Μπούκερ 6 (6 ριμπάουντ), Πολονάρα 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 16/33 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 14/15 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 22/46 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 29η αγωνιστική η Αναντολού Εφές θα παίξει στο Μόντε Κάρλο (11/3), ενώ το ματς της Φενέρμπαχτσε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει αναβληθεί μέχρι νεωτέρας.