Την… έκανε στην Τορίνο η Βενέτσια! Η ομάδα του Πάολο Τζανέτι πέρασε από την έδρα της «γκρανάτα» επικρατώντας 2-1 και ανέβηκε εκ νέου πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, προσπερνώντας την Κάλιαρι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο πρώτος σκόρερ της Τορίνο, Γιόζιπ Μπρέκαλο, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό το τέρμα έφτιαξε το ματς, αφού η Βενέτσια άρχισε να ξεθαρρεύει αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει κλασικές φάσεις. Παρόλα αυτά, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα της Τορίνο και χτύπησε στο φινάλε του πρώτου μέρους και στην έναρξη του δευτέρου.
Ο Χαπς στο 38ο λεπτό, λοιπόν, έφερε το σκορ στα ίσα, ενώ στο 46’ ο Τσρνιγκόι με τρομερό σουτ υπέγραψε την ανατροπή (1-2). Η Τορίνο άρχισε να παίρνει μέτρα, απείλησε και έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπελότι στο 90’+2’ αλλά το τέρμα του τελικά ακυρώθηκε μέσω VAR γιατί ήταν οφσάιντ το… παπούτσι του, με τον Οκερέκε στη συνέχεια να αφήνει τη Βενέτσια με παίκτη λιγότερα αλλά να μην το πληρώνει, παίρνοντας μεγάλη νίκη.