Κλώτσησε την ευκαιρία η Λάτσιο! Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες των Αταλάντα και Γιουβέντους, έμεινε στο 1-1 με την Ουντινέζε στο «Dacia Aerna» και παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας.
Πλήρωσε την απουσία του Ιμόμπιλε και τον τραυματισμό του Πέδρο κατά τη διάρκεια του αγώνα, κάτι που φάνηκε από το γεγονός ότι η Λάτσιο στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου τα έκανε όλα… χάλια και έχασε την ευκαιρία να νικήσει και να ανέβει 5η, μειώνοντας τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής από την τέταρτη Αταλάντα.
Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντεουλοφέου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, προβάδισμα το οποίο δεν κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το ημίχρονο, με τον Άντερσον στο 45’ να φέρνει το ματς στα ίσα.
Το δεύτερο μέρος κύλησε ισορροπημένα και με τις δυο ομάδες να πιέζουν και να φτιάχνουν φάσεις αλλά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα να μην αλλάζει κάτι. Η Λάτσιο παρέμεινε μετά από αυτή την ισοπαλία στην 6η θέση της βαθμολογίας και η Ουντινέζε βρίσκεται στα χαμηλά στρώματα, στην 16η θέση με 25 πόντους.