Η Ντόρτμουντ πήρε φόρα από την εντυπωσιακή ανατροπή που έκανε στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Bundesliga στην Φρανκφούρτη (νίκησε 3-2 την Άιντραχτ με τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, ενώ έχανε με 2-0) και παρέσυρε την δύσμοιρη Φράιμπουργκ, με την ομάδα του Μάρκο Ρόζε να επικρατεί με το εκκωφαντικό 5-1 το βράδυ της Παρασκευής για την 19η αγωνιστική και να μειώνει σε τρεις βαθμούς την διαφορά της από την Μπάγερν (με ματς λιγότερο οι Βαυαροί).
Αυτή ήταν η ένατη νίκη σε 10 εντός έδρας ματς πρωταθλήματος που έχει δώσει φέτος η BVB και 13 συνολικά, με τους κιτρινόμαυρους να φτάνουν μάλιστα 14 συνεχόμενα ματς σε επίπεδο πρωταθλήματος στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» που σκοράρουν 2+γκολ.
Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι έδειξαν τις (άγριες) διαθέσεις τους από το πρώτο ημίωρο, όπου και προηγήθηκαν με 2-0 από δύο στημένες φάσεις, που είχαν τους ίδιους πρωταγωνιστές! Στο 14ο λεπτό ο Μπραντ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Μενιέ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι για να κάνει το 1-0 με κεφαλιά ενώ στο 29′ ο Μπραντ χτύπησε κόρνερ από τα δεξιά και ο Βέλγος χρίστηκε εκ νέου σκόρερ με κεφαλιά!
Το πρώτο μέρος έκλεισε μάλιστα με ονειρεμένο τρόπο για την -κυρίαρχο σε όλο αυτό το διάστημα- Ντόρτμουντ, με τους παίκτες της να κλέβουν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και τον Μπέλινχαμ να σερβίρει στον Χάλαντ, που με όμορφο πλασέ έγραψε το 3-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Μενιέ (75′ Βολφ), Τζαν (46′ Ακάντζι), Χούμελς, Γκερέιρο (71′ Σουλτζ), Μπραντ, Νταχούντ, Μπέλινχαμ (85′ Βιτσέλ), Μάλεν, Χάλαντ, Ρόις (71′ Αζάρ)

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Ούπχοφ, Κίμπλερ, Λίνχαρτ, Γκούλντε, Γκίντερ, Χάμπερερ (65′ Κεϊτέλ), Χέφλερ, Σαλάι (75′ Βάισχαουπτ), Γέονγκ (46′ Ντεμίροβιτς), Γκρίφο (46′ Σάντε), Χέλερ (81′ Πέτερσεν)