Στο Μακάρειο η Δόξα Κατωκοπιάς υποδέχεται την Ομόνοια στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος α’ κατηγορίας.

LIVE H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
6′  ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δεν έχει φτιάξει καμία τελική προσπάθεια.
7′
Πρώτη τελική προσπάθεια για την Ομόνοια. Ο Τζιωνής μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
11′  ΓΚΟΛ 1-0 Κάθετη πάσα του Μπαλντέ, ο Λέζιακς δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, αυτή έφτασε στον Σαντίκ, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ.

18′  ΣΧΟΛΙΟ: Καμία αντίδραση από την Ομόνοια στο γκολ που δέχθηκε. Πολύ καλή η ανασταλτική λειτουργία της Δόξας.
24′
Σέντρα του Τζιωνή, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
25′  Μακρινό σουτ του Λέζιακς, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
26′  ΓΚΟΛ 1-1 Ο Ντούρις βρήκε τον Τσέποβιτς, αυτός με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Τζιωνή, ο οποίος σουτ στην κίνηση από το σημείο του πέναλτι, έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

30′
Φάουλ του Λέζιακς, κεφαλιά του Λανγκ, η μπάλα πέρασε έξω.
32′  Φάουλ του Τζιωνή, τακουνάκι του Ντούρις, η μπάλα πέρασε έξω.
33′  Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου έβγαλε μόνο τον Τσέποβιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Σισκόφσκι να αποκρούει.
35′  ΣΧΟΛΙΟ: Σαφώς ανώτερη η Ομόνοια, η οποία έφερε το παιχνίδι στα ίσα και δημιούργησε ευκαιρίες για να πάρει και προβάδισμα στο σκορ.  Σε παθητικό ρόλο η Δόξα, η οποία δεν απείλησε, πέραν του γκολ.
38′
Μακρινό σουτ του Ασαμόα, απέκρουσε ο Ουζόχο.
44′  Φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, ο Λανγκ έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά έξω.
ΣΧΟΛΙΟ:
Ισόπαλο το ημίχρονο στο Μακάρειο σε ένα γεμάτο 45λεπτο. Η Δόξα άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’  με τον Σαντίκ (εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λέζιακς), με την Ομόνοια να αντιδρά και να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Αυτό επιτεύχθηκε στο 26’  με τον Τζιωνή, ο οποίος ολοκλήρωσε ιδανικά τον συνδυασμό που άρχισαν οι Ντούρις και Τσέποβιτς.
Καλύτεροι οι «πράσινοι» στο πρώτο μισό του αγώνα, αφού είχαν ξεκάθαρες ευκαιρίες για να φέρουν τα κάτω πάνω. Η Δόξα δεν απείλησε πέραν του γκολ.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
47′  Πέναλτι για τη Δόξα. Ο Μπαλντέ μπήκε στην περιοχή, με τον Λέζιακς να τον σπρώχνει και να υποδεικνύεται η παράβαση.
48′  ΓΚΟΛ 2-1 Εύστοχη εκτέλεση του Σαντίκ.
53′
Φάουλ του Αντάμοβιτς στον Ντίσκερουντ. Ο μέσος της Ομόνοιας ζήτησε το λόγο με τον Αντάμοβιτς να κάνει μια κίνηση με το κεφάλι. Οι δύο ποδοσφαιριστές τιμωρήθηκαν με κίτρινη κάρτα.
63′  Σέντρα του Μπασιρού, κεφαλιά του Τσέποβιτς στην αγκαλιά του Σισκόφσκι.
70′  ΣΧΟΛΙΟ: Η Δόξα έχει κλείσει τους χώρους στην περιοχή της και δεν επέτρεψε από την Ομόνοια να δημιουργήσει καμία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.
76′  Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
86′
Ανεπανάληπτη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ατιεμγουέν βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σισκόφσκι, έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα της Δόξας να αποκρούει.
89′  Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ατιεμγουέν έκανε το γύρισμα, η μπάλα στρώθηκε στον Μποτεάκ, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
90′ +2 Ωραίο πλασέ του Ντίσκερουντ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΔΟΞΑ (Η.Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Καραμανώλης, Αντενόν, Χριστοφή (80′  Καλλής), Κοβάσεβιτς, Μέσκα, Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα (90′ +7 Ολιβέιρα), Αντάμοβιτς (63′  Μπένι), Μπαλντέ (80′  Σάσι), Σαντίκ