Όλα έδειχναν ότι η ΑΕΛ θα «καθάριζε» το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών απέναντι στην Ανόρθωση στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ». Ωστόσο, μετά το 2-0, οι «γαλαζοκίτρινες» σταμάτησαν με αποτέλεσμα η «Μεγάλη Κυρία» να δείξει σπουδαία αποθέματα να ισοφαρίσει 2-2 και τα πάντα να κριθούν στο τάϊ – μπρέικ με την ΑΕΛ να επικρατεί 3-2 σε 107’
Το αποτέλεσμα δεν αφήνει ικανοποιημένες τις δυο ομάδες αφού μοιράστηκαν τους βαθμούς και έμειναν στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.
Στο πρώτο σετ η ΑΕΛ έκανε πολύ καλή εμφάνιση και ξέφυγε πολύ νωρίς στο σκορ για να κερδίσει σε 18’ 25-14.
Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των «γαλαζοκιτρίνων» και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 10-06. Η ομάδα του Στ. Μασιά ήταν σταθερότατη και προηγήθηκε 20-13  για να κερδίσει με 25-17 σε 22’ διευρύνοντας το προβάδισμά της.
Η Ανόρθωσις φάνηκε να «ξυπνά» στο τρίτο σετ και βρέθηκε να προηγείται 06-07. Σταδιακά, όμως η ΑΕΛ ανέβηκε και πήρε το προβάδισμα 14-09 διαμορφώνοντας υπέρ της δεδομένα. Με σερί 00-04 όμως η Ανόρθωσις μείωσε στον πόντο 14-13. Η «Μεγάλη Κυρία» έκαμε φοβερή εμφάνιση και ανέτρεψε τα δεδομένα κερδίζοντας τελικά το σετ με 18-25 σε 24’ και μείωσε το σκορ.
Η Ανόρθωσις πήρε «φτερά» με τη μείωση του σκορ και δημιούργησε νταμπλ – σκορ στην έναρξη του τέταρτου 03-06.  H «Μεγάλη Κυρία» ήταν σε πολύ καλό «φεγγάρι» στο σημείο εκείνο και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους 08-12. Η Ανόρθωσις ήταν εκπληκτική στο τέταρτο σετ και κέρδισε  13-25  σε 20’ και έστειλε το  ντέρμπι σε τάϊ – μπρέικ.
Στο τάϊ – μπρέικ μετά τα αρχικά στάδια όταν η ΑΕΛ προηγήθηκε 04-02, η Ανόρθωσις πήρε τα ηνία και προηγήθηκε 06-09. Σταδιακά, η ΑΕΛ «ψαλίδισε» τη διαφορά και προηγήθηκε 14-12. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε σε 15-14 σε ένα σετ που «έσπαζε καρδιές». Τελικά, η ΑΕΛ κέρδισε σε 23’ 16-14 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.
«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2  (25-14, 25-17, 18-25, 13-25, 16-14)

Δικέφαλος σε «υψηλές πτήσεις» και άλμα

ΓΥΜΝ. ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ. – ΑΕΚ 3-1  (25-16, 22-25, 25-17, 25-19)

Επέστρεψε στο Γέρι και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Ο λόγος για το Δικέφαλο ο οποίος πέτυχε την Τρίτη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών την ΑΕΚ με 3-1 σετ σε 92’. Με τη νίκη ο Δικέφαλος συνέχισε σε υψηλές πτήσεις και έκανε βαθμολογικό άλμα. Η ΑΕΚ έχασε στο Γέρι και έκανε πισωγύρισμα στην προσπάθειά της για κάτι παραπάνω.

Απίθανο ξεκίνημα από το Δικέφαλο στο πρώτο σετ που με εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε 25-16 σε 20’ και προηγήθηκε.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ άρχισε καλά και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ 03-06 και 09-13. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη αλλά ο Δικέφαλος μείωσε στο -2 19-21. Οι Λαρνακείς έδειξαν αντίδραση κερδίζοντας 22-25 σε 24’ και ισοφάρισαν.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε πολύ καλά το τρίτο σετ και βρέθηκε στο +3 03-00.  Η ομάδα του Γ. Γεωργίου συνέχισε να παίζει καλά και προηγήθηκε 10-05. Η ομάδα του Γερίου έλεγξε πλήρως το σετ και κέρδισε 25-17 σε 23’ και προηγήθηκε ξανά αυτή τη φορά με 2-1 σετ.

Οι «κιτρινοπράσινες» ήταν πιο αποτελεσματικές στο τέταρτο σετ για να προηγηθούν 02-04. Ο Δικέφαλος βρήκε όμως τον τρόπο και προηγήθηκε με 08-07. Η ομάδα του Γερίου ήταν πολύ καλύτερη και ολοκλήρωσε το σετ σε 24’ επικρατώντας 25-19 και πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Zορίστηκε αλλά κέρδισε η Ολυμπιάδα

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – LEMESOS VOLLEYBALL  3-0 (25-19, 25-11, 25-21)

Ζορίστηκε στα δυο από τα τρία σετ, αλλά η κλάση των παικτριών της  έδωσε άλλη μια νίκη την 9η σε 9 αγώνες στην Ολυμπιάδα Νεαπόλεως. Η προσφυγική ομάδα κέρδισε  την Lemesos Volleyball στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» με 3-0 σετ σε 59’ και συνεχίζει τον καλπασμό της.

Η Lemesos Volleyball έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση δείχνοντας ότι η ενίσχυση του Δεκεμβρίου με Στέλλα Ιωάννου και M. Komlenovic θα την βοηθήσει πολύ. Οι «ροζ» έχασαν για 9η φορά, αλλά έστειλαν αισιόδοξα μηνύματα.

Η Lemesos Volleyball εξέπληξε ευχάριστα στο πρώτο σετ και κόντραρε στα ίσα τις πρωτοπόρες ενώ προηγήθηκε 02-03. Η Ολυμπιάδα κατάφερε να προηγηθεί 12-10 και αύξησε στους τρεις 18-15. Η Ολυμπιάδα ήταν μπροστά στο σκορ όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει. Τελικώς, η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε 25-19 σε 21’ και άνοιξε το σκορ.

Η Ολυμπιάδα ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ και μετά το αρχικό 06-02 αύξησε σε 15-08. Η ομάδα του Γ. Νικολάκη δεν βρήκε δυσκολίες και κέρδισε 25-11 σε 22’ και ανέβασε το δείκτητου σκορ σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε 11-06 και 16-09. Ωστόσο, η Lemesos Volleyball ανέβηκε και κυνηγώντας όλες τις φάσεις βρέθηκε στο -2 23-21 . Η Ολυμπιάδα τελικά έκλεισε το σετ με 25-21 σε 26’ εξασφαλίζοντας το νέο τρίποντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Λεωνίδου, Mudritskaya, Cudworth, Hudima, Drodz, Μανίταρου – Λίμπερο: Χριστοφόρου, Κούτα. – Αλλαγές: Donchuk.

LEMESOS VOLLEYBALL(A. ΣΠΥΡΟΥ): Ιωάννου, Horman, Komlenovic, Λάσπου, Summer, Κέστα –Λίμπερο: Μιχαήλ. – Αλλαγές: Σιαπάνη, Ιωάννου, Dobrasinovic.