Η δεύτερη θητεία του Σάσα Ομπράντοβιτς στον πάγκο της Μονακό ξεκίνησε με εκτός έδρας νίκη στην EuroLeague, σε βάρος της Ζάλγκιρις (107-98). Η γαλλική ομάδα προερχόταν από πέντε διαδοχικές ήττες, αλλά -έστω στην παράταση- έκανε τη δουλειά στη Zalgirio Arena, σε μια βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 14 ασίστ.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν κλειστό σχεδόν στο σύνολο του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται αρκετά στο περιφερειακό σουτ. Ένα γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μονακό για να πάρει μικρό προβάδισμα στα μισά της πρώτης περιόδου και να το προστατεύσει (με μικρές παρενθέσεις) μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Τζος Νίμπο κέρδισε αρκετές μάχες κοντά στο καλάθι, την ίδια ώρα όμως η γαλλική ομάδα είχε να αντιπαραβάλλει πολλές εναλλακτικές πηγές εκτέλεσης, με τον Μάικ Τζέιμς (7 πόντοι, 8 ασίστ) να προσφέρει πολύ πλευρά για το +5 (43-48) του ημιχρόνου.

Το γαλλικό προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ όμως στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ανέλαβε δράση και έδωσε το έναυσμα της λιθουανικής αντεπίθεσης, που έφερε την ολική ανατροπή σκηνικού. Η Ζάλγκιρις βελτίωσε ραγδαία τα ποσοστά της στα σουτ δύο πόντων και με όπλο τα διαδοχικά κλεψίματα στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου έχτισε το +9 (70-61), που την καθιστούσε πλέον φαβορί για τη νίκη στη Zalgirio Arena.

Παρά το γεγονός πως το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα στην πλευρά των γηπεδούχων πάντως, το παιχνίδι δεν κύλησε όπως θα το ήθελε ο Γιούρι Ζντοβτς. Η Μονακό πραγματοποίησε το καλύτερο επιθετικό δεκάλεπτό της, είδε τον Μάικ Τζέιμς να μοιράζει τη μία ασίστ μετά την άλλη και με όπλο τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έφερε τα πάνω κάτω.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν αρχικά στο +4 (78-82 στο 35′), προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (88-92 στο 39′). Παρόλ’ αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν πήραν τη νίκη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, εξαιτίας μιας χαμένης βολής του Ρομπ Γκρέι και του διπόντου του Εντγκάρας Ουλανόβας στο 1.2” για το τέλος, που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, η Μονακό ήταν πολύ πιο συνεπής, είχε περισσότερη ενέργεια και έκανε όσα χρειάζονταν για να πάρει το διπλό (107-98) και να βάλει τέλος στο σερί των πέντε διαδοχικών ηττών που έτρεχε τις τελευταίες εβδομάδες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς – Λεθκάνο – Ρόσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 43-48, 70-61, 95-95 (κ.α.), 98-107.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 3 (1/5 σουτ), Μπλάζεβιτς 6 (3/3 δίποντα, 0/1 βολή), Λεκαβίτσιους 13 (4/12 σουτ, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Νίμπο 14 (6/8 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλνιέτις 6, Μινιότας, Μιλάκνις 19 (1/1 δίποντο, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντράγκιτς (0/3 σουτ), Στρέλνιεκς 22 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Κάβανο 8 (2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιφάι 2, Ουλανόβας 5 (1).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 2, Μπέικον 19 (6/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Τόμας 12, Ντιάλο 13 (3/4 τρίποντα), Μότουμ 2, Μοτιεγιούνας 7 (1), Ουαταρά 11 (1), Γκρέι 12 (1), Άντζουσιτς 2, Χολ 7 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 20 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 21/41 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 17/21 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 32/49 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 16/24 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Τα δύο τελευταία παιχνίδια της Ζάλγκιρις για τον πρώτο γύρο της regular season είναι αυτά με την Ούνικς Καζάν (εκτός) και την Αρμάνι Μιλάνο (εντός), ενώ η Μονακό θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τη Ζενίτ (εντός) και την Άλμπα (εκτός).