Χαμογέλασε ξανά η Ρόμα, που μετά από τις δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα από Μπολόνια και Ίντερ, επικράτησε 2-0 της Σπέτσια εντός έδρας, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.
Ο Σμόλινγκ άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με κεφαλιά του Σμόλινγκ μετά από κόρνερ του Βερετού και κεφαλιά-πάσα του Έιμπραχαμς.
Ακόμη ένα κόρνερ του Γάλλου έφερε το 2-0, με τον Ιμπάνιεθ να σκοράρει και αυτός με το κεφάλι στο 56′, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.
Στις καθυστερήσεις, ο Αφένα-Γκιάν σκόραρε όμως είχε κάνει χέρι πριν σουτάρει, με το γκολ να μην μετρά και τον ίδιο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα!
Οι «τζιαλορόσι» επέστρεψαν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, όντες ισόβαθμοι με τη Γιουβέντους στην 6η θέση της βαθμολογίας της Serie A.
Οι ηττημένοι από την άλλη, έμειναν για πέμπτη αγωνιστική δίχως νίκη και παραμένουν επικίνδυνα χαμηλά…