Δύσκολη πρόκριση για την Σεβίλλη που νίκησε με 1-0 την Κόρδοβα στην παράταση.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ ΤΟΥ COPADELREY

Κόρδοβα-Σεβίλλη: 0-1 παρ.

(Οκάμπος 108’)

Ο Λοπετέγι έκανε εκτεταμένο rotation κόντρα στην Κόρδοβα και παραλίγο να το πληρώσει καθώς η Σεβίλλη χρειάστηκε τη παράταση για να κερδίσει με 1-0 και να πάρει την πρόκριση. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Λούκας Οκάμπος στο 108’

Μενσανχέρο-Σαραγόσα: 0-1

(Κλεμέντε 81’)

Δύσκολη πρόκριση για τη Σαραγόσα που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μενσανχέρο. Μάλιστα το μοναδικό γκολ ήρθε στο 81ο λεπτό με κεφαλιά του Κλεμέντε μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά.

Μπεργκαντίνιος-Τουντελάνο: 2-0

(Ντα Πένα 33’, Αλφάγια 90+3’)

Στην επόμενη φάση η Μπεργκαντίνιος που κέρδισε με 2-0 την Τουντελάνο.

Ο Ντε Πένα άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό και ο Αλφάγια έγραψε το 2-0  στο 90+3’.

Αλγεσίρας-Ουνιονίστας Σαλαμάνκα: 1-2

(Άλβαρο Ρομέρο 90+4’-Ράικο Ροντρίγκες 9’, 18’)

Σημαντική πρόκριση για τη Σαλαμάνκα που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Αλγεσίρας.

Στο 9ο λεπτό ο Ράικο Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ για τη Σαλαμάνκα ενώ ο ίδιος έκανε το 0-2 στο 18’ και ο Άλβαρο Ρομέρο μείωσε σε 1-2 στο 90+4’.

Μπρέα-Ίμπιθα: 0-2

(Ντάβο 31’, 75’)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Ίμπιθα που νίκησε με 2-0 στην έδρα της Μπρέα. Και τα δύο γκολ ο Ντάβο στο 31ο και 75ο λεπτό.

Σολάρες Μέντιο-Εσπανιόλ:

(Οσλέ 74’, Γκουτιέρες 82’-Λορέν Μορόν 15’, 23’, 50’ πεν.)

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Εσπανιόλ που στο τέλος κέρδισε με 3-2 τη Σολάρες και πέρασε στην επόμενη φάση.

Η Εσπανιόλ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Λορέν Μορον και ο ίδιος στο 23’ έγραψε το 0-2. ΟΜορόν πέτυχε χατ τρικ στο 50ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι αλλά στο 74’ ο Οσλέ μείωσε σε 1-3 και στο 82’ ο Γκουτιέρες έγραψε το 2-3.

Χιμνάστικα Σεγοβιάνα-Μαγιόρκα: 0-2 παρ

(Άνχελ 94’, 105+4’)

Σώθηκε στην παράταση η Μαγιόρκα που κέρδισε με 2-0 τη Χιμνάστικα Σεγοβιάνα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 36ο λεπτό με τον Σιμανόβσκι και το ματς έληξε 0-0 και πήγε στην παράταση. Εκεί στο 96’ ο Άνχελ άνοιξε το σκορ για τη Μαγιόρκα και στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Νογκέιρα της Σεγοβιάνα. Έτσι στο 105+4’ ο Άνχελ με ένα ακόμη γκολ έκανες το 0-2.

Παναδέρια Πουλίδο-Ρεάλ Σοσιεδάδ: 0-4

(Πορτουγκές 6’, Μουνιόθ 7’, Σέρλοθ 60’, Ντζουαχρά 71’)

Πρόκριση στο ρελαντί για τη Σοσιεδάδ που διέλυσε κε 4-0 την Παναδέρια Πουλίδο.

Στο 6’ ο Πορτουγκές και με τη σέντρα ο Μουνιόθ έκανε το 0-2. Στο 60ο λεπτό ήρθε το 0-3 από τον Σέρλοθ και στο 71’ ο Ντζουαχρά διαμόρφωσε το 0-4.

Αλικάντε-Ρεάλ Μπέτις: 0-4

(Τέγιο 7’, Λάινες 28’, Χοακίν 47’, Μπάρτρα 53’)

Πλάκα έκανε η Μπέτις κόντρα στην Αλικάντε, την οποία διέλυσε με 4-0.

Ο Τέγιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό αι ο Ντιέγκο Λάινες έκανε το 0-2 στο 28’. Ο θρυλικός, Χοακίν έκανε το 0-3 στο 47ο λεπτό και στο 53’ ο Μπάρτρα διαμόρφωσε το 0-4.

Γιουρόπα-Αμορεμπιέτα: 0-1

(Αμορορτού 34’)

Η Αμορεμπιέτα κέρδισε με 1-0  στην έδρα της Γιουρόπα και πήρε μεγάλη πρόκριση. Ο Αμορορτού πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς στο 34ο λεπτό,

Σαν Χουάν-Ρέγιες: 1-2

(Μπουρούσκο 36’-Χαουρέγι 28’, Ρετέγι 73’ αυτ.)

Η Ρέγιες πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σαν Χουάν και καθάρισε την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χαουρέγι στο 28’ και  ο Μπουρούσκου ισοφάρισε στο 36’. Το 1-2 ήρθε με αυτογκόλ του Ρετέγι στο 73ο λεπτό.

Σαν Ρόκε-Μιρανδές: 0-3

(Ολγουίν 12’, Μέτεθ 59’, 73’)

Άνετα στην επόμενη φάση η Μιρανδές που κέρδισε με 3-0 στην έδρα της Σν Ρόκε.

Ο Ολγουίν άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό και ο Μέντεθ με δύο γκολ στο 59’ και στο 75’, διαμόρφωσε το 0-3.

Λινάρες Ντεπορτίβο-Χιμνάστικ Ταραγόνα: 0-0 (6-5 πεν.)

Πρόκριση στα πέναλτι για τη Λινάρες Ντεπορτίβο που μετά από ένα στείρο 0-0, 120 λεπτών, κέρδισε με 6-5 την Ταραγόνα.

Αλθίρα-Φουενλαμπράδα: 0-1

(Σολδάνο 55’)

Τη νίκη-πρόκριση με1-0 πέτυχε η Φουενλαμπράδα στην έδρα της Αλθίρα, με τον Σολδάνο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 55ο λεπτό.