Είδε το μεγαθήριο του ομίλου Πορτογαλία στα μάτια η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του EURO U21 αλλά έχασε με 1-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Ένα γκολ του Ράμος στο 15ο λεπτό έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης, μέσα από την οποία αν ήταν λίγο πιο προσεκτική η ομάδα μας θα έπαιρνε την ισοπαλία.
Οι Πορτογάλοι ήταν καλύτεροι αλλά η ομάδα μας έχασε τεράστια ευκαιρία στο 0-0 με τον Καραμανώλη και άλλη μία στο 47’ με τον Κατσαντώνη. Εξαιρετικός ο τερματοφύλακας Στέφανος Κίττος που χάρη στις αποκρούσεις τους κράτησε την ομάδα του Γιάννου Οκκα στο παιχνίδι μέχρι και το φινάλε.
Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Εθνική μας στον όμιλο.

ΚΥΠΡΟΣ: Κίττος, Σεργίου, Νικολάου (78′ Μιχαήλ), Σιέλης, Παναγιώτου, Καραμανώλης, Μ. Ιωάννου, Κωστή (78′ Παρούτης), Κ. Ηλία (46′ Χαραλάμπους), Γερολέμου (60′ Χρυσοστόμου), Κατσαντώνης (65′ Πικής).
Στον πάγκο: Κυριάκου, Αντωνίου,  Αβραάμ,  Ευτυχίδης

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Μπιάι, Ινάσιο, Κουαρε΄σμα, Ταβάρες, Βιτίνια, Δάντας (86′ Χάντελ), Ζοάο Μάριο, Αλμέιδα (76′ Μπερνάρντο), Ράμος (86′ Αραούχο), Σίλβα (65′ Ολιβέιρα), Βιέιρα (76′ Σόουζα)
Στον πάγκο: Γκονσάλβες, Πενέτρα,Μπερνάρντο, Μπόρχες, Τ.Ταβάρες, Σόουζα

ΣΚΟΡΕΡ: 15′ Ράμος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλμέιδα

———————————————————————————————————————————————–

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
2′
Κεφαλιά από τον Ινάκιο μετά από κόρνερ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κίττου.
5′ Τεράστια ευκαιρία για την Κύπρο. Μετά από κόρνερ του Γερολέμου έγινε ένα μελέ στην περιοχή των Πορτογάλων, ο Καραμανώλης από κοντά έκανε το σουτ αλλά ο Μπιάι απέκρουσε εξ’ επαφής.
15′ ΓΚΟΛ. 0-1. Άνοιξε το σκορ η Πορτογαλία. Μετά από ασίστ του Αλμέιδα ο Ράμος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίττου.
Για τον όμιλο μας η Ελλάδα νίκησε 2-0 την Λευκορωσία.
27′ Σουτ Αλμέιδα έξω.
31′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Κεφαλιά του Βιέιρα από κοντά, σε ετοιμότητα ο Κίττος απέκρουσε την μπάλα.
32′ Σουτ του Γερολέμου, έπεσε και απέκρουσε την μπάλα ο Μπιάι.
36′ Σουτ του Ταβάρες πάνω από τα δοκάρια.
42′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία,  ο Ταβάρες ήταν έτοιμος να σκοράρει και του πήρε την μπουκιά από το στόμα ο Κατσαντώνης.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΜΟΥ
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

46′ Αλλαγή για την Κύπρο. Στην θέση του Κωνσταντίνου Ηλία πέρασε ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους.
47′ Ευκαιρία για την Εθνική μας. Έκλεψε την μπάλα ο Κωστή, έκανε την συρτή μπαλιά αλλά ο Κατσαντώνης δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή παρά την υπερπροσπάθεια που έκανε.
47′ Απαντά η Πορτογαλία. Ο Βιέιρα μπήκε στην περιοχή της Κύπρου από δεξιά, έκανε το σουτ αλλά ο Κίττος πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.
52′ Κομπίνα από την Εθνική μας σε στημένη φάση (φάουλ), ο Νικολάου έκανε το τελικό πλασέ αλλά ο Μπιάι απέκρουσε την μπάλα.
76′ Διπλή αλλαγή για την Πορτογαλία. Μέσα Μπερνάρντο και Σόουζα αντί των Αλμέιδα και Βιέιρα.
78′ Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Πέρασαν στο παιχνίδι Παρούτης και Μιχαήλ αντί των Κωστή και Νικολάου.