Με όπλο την σπουδαία άμυνα, ειδικά στο δεύτερο μισό, η Ζενίτ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ούνικς Καζάν (70-69), κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στην EuroLeague της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Παρά τη μεγάλη απουσία του Σαμπάς Νέιπιερ, οι φιλοξενούμενοι στο πρόσωπο του Κόνερ Φράνκαμπ το στήριγμα που έψαχναν στην περιφέρεια και με τον Μπίλι Μπαρόν να κάνει ένα βήμα μπροστά στην τελευταία περίοδο, πήραν αυτό που ήθελαν. Από την άλλη, η Ούνικς Καζάν πλήρωσε το μπλακ άουτ που υπέστη στην τέταρτη περίοδο, με τον Μάριο Χεζόνια να ξεκινά εντυπωσιακά το παιχνίδι, αλλά στην πορεία να… απενεργοποιείται από την σπουδαία άμυνα της Ζενίτ.

Ο αγώνας

Η Ούνικς Καζάν ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, κυρίως γιατί ο Μάριο Χεζόνια μπήκε στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έβαλε δέκα μαζεμένους πόντους στην εκκίνηση του αγώνα, δείχνοντας ασταμάτητως σταδιακά όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση. Πρωταγωνιστής για εκείνους ήταν ένας άλλος πρώην παίκτης ελληνικής ομάδας. Ο λόγος για τον Κόνερ Φράνκαμπ των 16 πόντων στο πρώτο μισό, που έκανε τη διαφορά για τη Ζενίτ μέχρι το “Χ” (33-33) της ανάπαυλας, την ώρα που οι συμπαίκτες του ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (0/6 τρίποντα).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός πως η Ούνικς Καζάν έβλεπε τον Μάριο Χεζόνια να μην είναι εξίσου αποτελεσματικός. Το βαρύ πυροβολικό των γηπεδούχων έβαλε μόλις ένα καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, την ίδια ώρα που ο Τσάβι Πασκουάλ έβγαζε… άσους από το μανίκι.

Ο Μπίλι Μπαρόν και ο Τζόρνταν Λόιντ πήραν την μπαγκέτα του εκτελεστή, έβαλαν μεγάλα καλάθια (ειδικά ο πρώτος) και οδήγησαν τη Ζενίτ στο +11 (52-63) του 35ου λεπτού. Μία διαφορά που πάντως απειλήθηκε στην τελική ευθεία του αγώνα, δίχως όμως να ανατραπεί. Παρά το γεγονός πως η Ούνικς Καζάν έφτασε σε απόσταση βολής (69-70) στα 19” για το τέλος, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν επιτυχώς την μπάλα μέχρι το τέλος (απέφυγαν το press των πράσινων) και πήραν τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Μόγκουλκοτς – Κονσταντίνοβς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 33-33, 49-51, 69-70.
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 5, Μπράουν 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάνααν 18 (4/8 τρίποντα), Μπράουν 7 (2/8 σουτ, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Ζάιτσεφ 2, Χεζόνια 14 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κλιμένκο 3, Ουζίνσκι, Τζέκιρι 6, Βοροντσέβιτς 3.
ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καράσεφ 2, Κουλάγκιν 4, Μπαρόν 17 (4/8 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 2 (7 ριμπάουντ), Πόιτρς 6 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 1, Φράνκαμπ 18 (3/8 τρίποντα), Μίκι 2, Γκουντάιτις 8.
Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 20/38 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 8/15 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.
Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 17/28 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/13 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, η Ζενίτ δίνει δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Ζάλγκιρις (7/10, 20:00). Από την πλευρά της, η Ούνικς Καζάν υποδέχεται τη Μονακό (8/10, 19:00).