Σημαντική νίκη επί της ΑΕΚ πανηγύρισε η Ανόρθωση για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος futsal.
Η «Κυρία» επικράτησε 3-2 στο «Κίτιον» και αυτή ήταν και η πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι ήταν δυνατό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη. Αρχικά προηγήθηκε η τυπικά γηπεδούχος ΑΕΚ με τον Ενρίκε στο 5λεπτο. Η απάντηση της Ανόρθωσης ήταν άμεση με τον Κουλουμπρή να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα. Το 1-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου, ωστόσο η Ανόρθωση οδηγήθηκε στα αποδυτήρια λαβωμένη, μιας και αποχώρησε τραυματίας ο Ριμπέιρο.
Χωρίς πολλές φάσεις το δεύτερο ημίχρονο. Στο 7’ μετά από ωραία επιθετική ενέργεια των παικτών της Ανόρθωσης, ο Φιλίππου από κοντά έκανε το 2-1, με την ΑΕΚ όμως να ισοφαρίζει άμεσα με τον Αποστόλου.
Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν δραματικά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη. Η ομάδα Ανόρθωση ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ουέσλει με δυνατό διαγώνιο σουτ γράφοντας το τελικό 3-2.