Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σπουδαία προσπάθεια (ιδίως στην άμυνα), αλλά ήταν αδύνατο να σταματήσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η «αρκούδα» πήρε -έστω και δύσκολα- την εντός έδρας νίκη (78-76), την τρίτη σε τέσσερις αγώνες στη regular season της EuroLeague και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της κατάταξης.

Ο αγώνας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας εγκλωβίστηκε στον χαμηλό ρυθμό που επιδίωξε να επιβάλλει ο Ερυθρός Αστέρας. Οι παίκτες της σερβικής ομάδας πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις, κάτι που σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων στο περιφερειακό σουτ τούς επέτρεψε να πάρουν μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-21 στο 10′).

Ο Γιοχάνες Φόγκτμαν επιχείρησε να αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο, τόσο με πρόσωπο όσο και με πλάτη, αλλά η σερβική άμυνα ήταν καλά διαβασμένη και δεν του έδωσε αφορμές για να την πληγώσει. Έτσι, κι έχοντας τον Όγκνιεν Ντόμπριτς σε πολύ καλό βράδυ (10 πόντοι με 4/5 σουτ και 2/2 βολές στο ημίχρονο), ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να διατηρήσει τον -σχετικό- έλεγχο του ρυθμού μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (42-42).

Παρά τη δεδομένη διαφορά ποιότητας, οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου δεν παρέδωσαν τα όπλα μετά την ανάπαυλα. Το κάθε άλλο, συνέχισαν να παίζουν σκληρή άμυνα και να εκμεταλλεύονται την αστοχία των γηπεδούχων στα σουτ τριών πόντων.

Από τη στιγμή μάλιστα που ο Όγκνιεν Κούζμιτς πήρε μπροστά και ο Νέιτ Γουόλτερς έβαλε προσωπικά καλάθια, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έβλεπε το έργο της να δυσκολεύει λεπτό με το λεπτό (69-71 στο 36′). Στα επόμενα τρία λεπτά όμως, η ρωσική καταιγίδα έφερε πάνω κάτω την κατάσταση, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να κάνουν γρήγορα την ανατροπή και να φτάνουν στην τελική επικράτηση (78-76), για την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες στην EuroLeague.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη MegaSport Arena της Μόσχας βρέθηκαν 2.573 φίλαθλοι.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ – Μπάλακ – Χάλικο.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 42-42, 57-57, 78-76.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8, Μπόλομποϊ 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ 3 (1), Χάκετ 2, Αντόνοφ 3 (1), Φόγκτμαν 12 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (0/3 τρίποντα), Σβεντ 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 2, Γουόλτερς 16 (2), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 4, Κάλινιτς 11 (3/5 τρίποντα), Ντόμπρις 10, Χόλινς 5 (1/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Ιβάνοβιτς 10 (2), Κούζμιτς 14 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/34 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 6 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Ερυθρός Αστέρας: 24/38 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 4/5 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχεται τον Ολυμπιακό στη MegaSport Aren (22/10, 20:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου (22/10, 20:00).